- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPo receptę do pielęgniarki

    Po receptę do pielęgniarki

    Rozszerzenie uprawnień dotyczy tylko pielęgniarek i położnych posiadających wyższe wykształcenie i niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie ordynacji leków, uzyskane:

    • w ramach kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia – kierunki pielęgniarstwo i położnictwo,
    • w ramach kształcenia podyplomowego specjalizacyjnego,
    • w ramach kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem na poziomie kursu specjalistycznego.

    W przypadku osób, które posiadają dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo lub położnictwo, uzyskany w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, a których dyplom ukończenia szkoły pielęgniarskiej został uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędny z dyplomem ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej, warunkiem do uzyskania uprawnień – jest ukończenie kursu specjalistycznego w tym zakresie.


    Ordynacja leków

    Zgodnie z nowymi przepisami pielęgniarki i położne, które ukończyły studia drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo a także te, które posiadają tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa, otrzymają nowe uprawnienia pod warunkiem ukończenia kursu specjalistycznego. Osoby te będą mogły samodzielnie ordynować leki, za wyjątkiem takich, które zawierają substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe. Wymienione powyżej osoby będą również uprawnione do ordynowania środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz określonych wyrobów medycznych. Mają mieć także prawo do wystawiania na nie zleceń lub recept.

    Należy podkreślić, że przepisy te nie nakładają na pielęgniarkę i położną obowiązku uzyskania uprawnień określonych w przepisach tej ustawy. To tylko od decyzji pielęgniarek i położnych będzie zależało, czy będą chciały uzyskać przedmiotowe uprawnienia.


    Recepta od pielęgniarki

    W myśl nowelizacji ustawy pielęgniarki i położne posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo będą mogły – po ukończeniu specjalistycznego kursu, na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jako kontynuację leczenia. Mają być one również uprawnione do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne, z wyjątkiem tych, które są związane z podwyższonym ryzykiem dla pacjenta. W przypadku pacjentów, którzy kontynuują leczenie związane z chorobą przewlekłą możliwe będzie wystawianie recept przez pielęgniarki i położne bez tzw. osobistego kontaktu z pacjentem. Ponadto receptę będzie mogła odebrać osoba upoważniona przez pacjenta lub inną osobę.


    Podstawa prawna:

    ustawa z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2014 poz. 1136)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE