Jesteś tutaj:
Praca
05.07.2022 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

Praca w upale w świetle prawa pracy

Upały daje się we znaki. Choć większość z nas marzy zapewne o tym, by móc spędzić ten czas na plaży, tylko niewielu ma to szczęście, by marzenie to urzeczywistnić. Wysokie temperatury istotnie przekładają się na warunki pracy. To rodzi określone obowiązki po stronie pracodawcy.

Obowiązki pracodawcy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

 

Kodeks pracy określa obowiązki pracodawcy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy , także w sytuacji, gdy za oknem dominują wysokie temperatury.  W sytuacji, gdy ze względu na warunki atmosferyczne dochodzi do pogorszenia warunków pracy, pracodawca powinien podjąć działania, by je poprawić. W szczególności chodzi o:
 

 •     skrócenie czasu pracy pracowników,
 •     wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy,
 •     zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku,
 •     zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach pracy.
   

 

 

Skrócenie czasu pracy i przerwy regeneracyjneZgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Zależy to jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. W przypadku wcześniejszego wyjścia – nie może ono powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika. Warto także zauważyć, że w ostatnich latach popularnością cieszą się oferowane przez niektórych pracodawców tzw. przerwy regeneracyjne w pokojach relaksu.

 

Temperatura w biurze

 

Istnieją regulacje nakładające  na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, jednak – co do zasady – nie określają maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach. Słusznie wskazuje się , że przepisy prawa pracy nie zawierają także  literalnego, skierowanego do pracodawcy, nakazu, aby zakupił on i zainstalował w pomieszczeniach biurowych klimatyzatory lub wentylatory, ale pracodawca powinien jednak uwzględnić, że zbyt wysoka temperatura wpływa na stan psychofizyczny człowieka,dlatego uprawnione wydaje się  żądanie obniżenia temperatury w pomieszczeniu pracy, jeżeli przez nadmierne obciążenie termiczne wykonywanie obowiązków pracowniczych staje się utrudnione lub niemożliwe.

 

Zmniejszenie związanych z upałami uciążliwości pracy w pomieszczeniach jest możliwe między innymi dzięki zapewnieniu właściwej wentylacji oraz klimatyzacji pomieszczeń. Stosowanie takich rozwiązań zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w takich pomieszczeniach nie przekracza 28 stopni Celsjusza.

 

Obowiązek zapewnienia napojów

 

Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 28 stopni, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację czy też nie. W przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

 

Pamiętaj! Zapewnienie napojów następuje nieodpłatnie!

 

Praca młodocianych w upały

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, pracownicy z tej grupy nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65 proc.

 

Źródło:

Oficjalna strona MRiPS.

 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.