Jesteś tutaj:
Praca
25.10.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

W kościele może przebywać więcej osób niż w galerii handlowej - czyli słów kilka o nowych absurdach nowych obostrzeń

Jak mawia stare przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. Analizując najnowsze wytyczne i obostrzenia nie sposób pominąć faktu, że w kościołach może przebywać więcej ludzi niż w sklepie. A to nie jedyny absurd.

Limity w handlu bardziej restrykcyjne niż w limity wiernych w kościołach, siłownie i  restauracje zamknięte

 

Truizmem staje się twierdzenie, że kościoły cieszą się dużo większymi przywilejami, których liczba nie maleje także w okresie pandemii. Pomimo pojawiających się informacjach o zakażeniach wśród księży sprawujących swoją posługę w ramach kontaktu z wiernymi, nie podjęto zdecydowanych kroków na gruncie legislacji krajowej, mającej znacząco ograniczyć ilość wiernych przebywających w kościołach. Takie działania podjęto natomiast wobec przedsiębiorców i prowadzonych przez nich firm, w takich branżach jak fitness czy gastronomia, których działalność całkowicie wygaszono, pomimo braku jakichkolwiek danych wskazujących na te miejsca, jako źródła zakażeń. Również ograniczenia obejmujące handel są dużo bardziej restrykcyjne, mimo że kontakt klientów ze sobą jest krótkotrwały, w przeciwieństwie do przebywających obok siebie przez niemal godzinę wiernych w kościele. Jak czytamy w rozporządzeniu, w przypadku sklepów obowiązują limity klientów: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. W przypadku kościołów, limit uczestników w uroczystościach religijnych wynosi 1 osobę na 7 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

 

 

 

Siłownie zamknięte, szkoły tańca otwarte

 

Pewne zastanowienie może budzić również zamknięcie siłowni, a pozostawienie prawa do prowadzenia działalności szkołom tańca. Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są jedynie baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.  
Sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są natomiast wyłączone z zakazu.     

 

Jeżeli przyjęcia, to tylko we własnym domu

 

Obowiązuje również zakaz organizowania wszelkich przyjęć okolicznościowych. Lecz powyższe obostrzenie nie dotyczy przyjęć, które organizujemy w domowym zaciszu. W ty wypadku dopuszczalny limit gości to 20 osób.

 

Podstawa prawna:
Rozporządzeni RM z dnia 23 października 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  

 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.