- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaPoradnik prawa pracy: Zmiany w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz...

    Poradnik prawa pracy: Zmiany w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP

    Badania wstępne i kontrolne przy braku dostępu do lekarza medycyny pracy

    W przypadku braku dostępu do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego (lekarza medycyny pracy), badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Badanie to może być przeprowadzone za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

    Badania okresowe zawieszone

    Na czas trwania epidemii zawieszono obowiązek przeprowadzania badań okresowych. W sytuacji gdy badania lekarskie zostały wykonane przed datą 7 marca 2020 r. i kończą swoją ważność po tym dniu (np. 24 marca br.) ważność wszystkich badań profilaktycznych (tj. wstępnych, kontrolnych i okresowych) podlega przedłużeniu na okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (lub stanu epidemii) należy wykonać te badania w ciągu 60 dni od dnia jego odwołania.

    Szkolenia BHP

    W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:

    1. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
    2. pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
    3. pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
    4. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

    Zmiany objęły także szkolenia okresowe w dziedzinie BHP. W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bhp przypada w:

    • okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
    • w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

     

    – termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

     

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE