- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPraca18 maja w życie wchodzi kolejny etap łagodzenia obostrzeń

    18 maja w życie wchodzi kolejny etap łagodzenia obostrzeń

    Otwarte restauracje

    18 maja będziemy mogli zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).
    Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno w sali w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

    Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

    • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
    • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
    • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
    • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
    • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

    Otwarte salony kosmetyczne i fryzjerskie

    Od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów.

    Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

    • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
    • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
    • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

    Zajęcia w szkołach po 18 maja

    Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

    W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

    Od 25 maja umożliwiono z kolei prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

    Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze będzie można łączyć z zajęciami dydaktycznymi. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Niebawem Ministerstwo Edukacji Narodowej poda szczegóły dotyczące sanitarnych wytycznych dla szkół.
    Od 1 czerwca natomiast konsultacje w szkołach z nauczycielami możliwe będą dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

    Zmiany w transporcie publicznym

    Od 18 maja podwyższono limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Oznacza to, że do środka komunikacji wejdzie:

    • tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

    lub

    • tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

    Kina plenerowe

    Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

    • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
    • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
    • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
    • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
    • wznowienie prób i ćwiczeń.

    Źródło:
    Oficjalna strona: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE