Jesteś tutaj:
Praca
13.09.2018 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
1/10

Jak wzrost płacy minimalnej wpłynie na prawo do świadczenia 500plus

Po ogłoszeniu przez Radę Ministrów znacznego wzrostu płacy minimalnej od nowego roku, wielu beneficjentów programu Rodzina 500 plus, pobierających świadczenie na pierwsze bądź jedyne dziecko w rodzina, zaczęło zastanawiać się, czy podniesienie wynagrodzenia minimalnego wpłynie na prawo do pobierania przez nich świadczenia wychowawczego.

Znaczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku

 

Rząd postanowił, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. będzie wynosić 2 250 zł (w 2018 r. – 2 100 zł, co oznacza wzrost o 7,1 proc. i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r.). Natomiast minimalna stawka godzinowa w 2019 r. została ustalona na poziomie 14,70 zł (w 2018 r. –  13,70 zł). Zdaniem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaproponowana kwota 2250 zł pozwala zachować relacje minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego.

 

Zgodnie z przepisami rząd do 15 września musi przyjąć ostateczną decyzję w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna podlega przy tym negocjacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego.

 

 

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę a prawo do świadczenia 500plus

 

Wzrost płacy minimalnej nastąpi od 1 stycznia 2019 roku. Natomiast przyjmowanie wniosków i wydawanie decyzji dot. świadczeń z programu  Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał do 1 października br. do 30 września 2019 r., już trwa.  Decyzje wydawane są na cały okres. Stąd wielu beneficjentów świadczenia wychowawczego  zastanawia się, czy podniesienie płacy minimalnej wpłynie na ich prawo do świadczenia. Należy jednak podkreślić, że podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku nie skutkuje weryfikacją przyznanego już świadczenia wychowawczego.  W praktyce wzrost płacy minimalnej będzie miał znaczenie dopiero w przypadku ustalania prawa do świadczenia na okres od 1 października 2020 r. do 30 września 2021 roku. Wtedy bowiem weryfikowana będzie wysokość osiąganego dochodu za rok 2019. Należy jednak pamiętać, że do tego czasu możliwa jest także zmiana wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na drugie i kolejne dziecko.  

 

Reasumując, podkreślić należy, że prawo do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r. Świadczenie dla drugiego dziecka ma charakter powszechny i jest niezależne od dochodu. A zatem podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku nie skutkuje weryfikacją przyznanego już świadczenia wychowawczego.

 

Podstawa prawna:
Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r.
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.