Jesteś tutaj:
Praca
04.08.2017 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
3,89/9

Drobni przedsiębiorcy zapłacą niższy ZUS

Każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą na pewno ucieszą plany obniżenia obciążenia składkami na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, minimalna wysokość składek płaconych przez przedsiębiorcę na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy wynosi w skali roku 10 503,36 zł. Ministerstwo Rozwoju planuje jednak nowe rozwiązania, na których skorzystają mikroprzedsiębiorcy. Wszystko za sprawą projektu "Mała firma - mały ZUS". Czy pomysł ten faktycznie ma szansę wejść w życie i kiedy to nastąpi?

Obniżenie składek ZUS nie dla wszystkich

 

Niższe składki ZUS mają wynikać z procedowanej właśnie ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej, a właściwie z ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ustawa ta obejmie przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia rocznego, to jest kwoty ok. 60 tys. zł rocznie lub 5 tys. zł miesięcznie. Podstawa wymiaru składek będzie proporcjonalna do przychodu tak, aby w momencie osiągnięcia progu równała się ona obecnej, tj. 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Spowoduje to zatem zmniejszenie obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców o niskich przychodach. Ustawa ta wiąże się z pakietem "100 zmian dla firm".

 

Obliczanie podstawy wymiaru składki

 

Podstawę wymiaru składek dla danej wysokości przychodu przedsiębiorca będzie mógł ustalić na podstawie rozporządzenia wydawanego przez Ministra Rozwoju w porozumieniu z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Będzie ono rokrocznie aktualizowane odpowiednio do zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia. Rozporządzenie zawierać będzie przedziały przychodu wraz z właściwą dla nich podstawą wymiaru. Projektodawcy wskazują, że proponowana rozpiętość przedziału na poziomie 200 zł pozwoli na obniżenie skłonności do zaniżania przychodu w celu uniknięcia dodatkowego obciążenia, a jednocześnie pozwoli na ustalenie dla każdego przedziału składek w kwocie zaokrąglonej do pełnych złotych. Zastosowanie przychodu jako wartości, od której zależna jest podstawa wymiaru, ma wynikać z chęci objęcia rozwiązaniem także tych przedsiębiorców, którzy nie obliczają dochodu i rozliczają się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto przychód jest także wykorzystywany przy ustalaniu podstawy wymiaru dla ubezpieczonych zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

 

Kto skorzysta?

 

Szacuje się, że z pomysłu skorzysta około ok. 325 tysięcy firm, z których ok. 187 tysięcy nie może obecnie skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Rozwiązanie to ma również stanowić sposób na walkę z tzw. szarą strefą. Wielu przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą przez pierwsze 24 miesiące, po tym okresie przechodzi do szarej strefy, z uwagi na wysokie obciążenie kosztami ich działalności. Dlatego to rozwiązanie powstaje przede wszystkim z myślą o tych firmach, które działają na rynku ponad dwa lata i upłynął dla nich okres preferencyjnych składek ZUS. Projektowane rozwiązania prawne nie będą zatem uzależniać niższych składek ZUS od czasu prowadzenia działalności gospodarczej. Z przywileju tego będą mogły korzystać także firmy, które od lat działają na rynku. Prognozuje się, że dzięki temu rozwiązaniu wielu przedsiębiorców wyjdzie z tzw. szarej strefy, a obniżone składki ZUS wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową.

 

 

Etap prac legislacyjnych

 

Projekt ma niebawem trafić pod obrady parlamentu. Projektodawcy szacują, że prace nad ustawą zakończą się do końca 2017 roku, a uprawnieni przedsiębiorcy będą płacić obniżone składki od 1 stycznia 2019 roku.

 

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wraz z uzasadnieniem.

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.