- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaKoniec służby po 12 latach? Już nie, czyli ważne zmiany dla żołnierzy...

    Koniec służby po 12 latach? Już nie, czyli ważne zmiany dla żołnierzy zawodowych

    Dwie grupy zmian

    W dniu 8 marca 2016 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 30 stycznia 2016 roku o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Wprowadzone nowelizacją zmiany wejdą w życie 25 marca. Nowelizacja obejmuje dwie grupy zmian. Pierwsza grupa przepisów nowelizujących dotyczy zniesienia obowiązującego ograniczenia czasowego pełnienia kontraktowej zawodowej służby wojskowej (obecnie może ona być pełniona maksymalnie przez okres 12 lat). Natomiast druga grupa istotnych zmian dotyczy uprawnień Ministra Obrony Narodowej.

    Zniesienie obowiązującego ograniczenia czasowego pełnienia kontraktowej zawodowej służby wojskowej

    Funkcjonujące przepisy ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych w zakresie pełnienia przez żołnierza służby kontraktowej określają, że może ona być pełniona maksymalnie przez okres 12 lat. Wprowadzona zmiana ma na celu zniesienie obowiązującego ograniczenia, co – jak się podnosi – pozwoli na stabilizację służby wojskowej i zatrzymaniu żołnierzy w służbie wojskowej. Zmiana podyktowana jest również aktualnymi potrzebami służby wojskowej. Oznacza to, że żołnierze służby kontraktowej nie będą musieli odchodzić ze służby po 12 latach, co ma umożliwi utrzymanie w zawodowej służbie wojskowej wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy, a tym samym przyczynić się do podniesienia zdolności bojowych jednostek wojskowych. Zniesienie ograniczenia w zakresie dwunastoletniego okresu pełnienia kontraktowej zawodowej służby wojskowej umożliwi żołnierzom zawodowym, w szczególności korpusu szeregowych zawodowych, pełnienie służby wojskowej przez dłuższy okres. Dla samych żołnierzy zmiana ta jest bardzo istotna chociażby z tego względu, że wejście w życie ustawy pozwoli na uzyskanie przez żołnierzy kontraktowych prawa do zaopatrzenia emerytalnego, które przysługuje po 15 latach służby wojskowej. Zniesienie ograniczenia czasowego pełnienia kontraktowej zawodowej służby wojskowej wiązało się będzie także z możliwością uzyskania prawa do odprawy mieszkaniowej, która przysługuje żołnierzom, którzy nabyli prawo do zaopatrzenia emerytalnego (przysługujących po co najmniej 15 latach służby wojskowej).

    A co z żołnierzami, którzy zostali zwolnieni ze służby?

    Nowelizacja obejmie również żołnierzy, którzy zostali zwolnieni ze służby. Otóż ustawa daje możliwość żołnierzom rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat służby wojskowej, ponownego ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. 

    Uprawnienia szefa MON w zakresie wyznaczenia, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, żołnierza zawodowego na stanowiska służbowe wyższe o dwa i więcej stopni wojskowych, bez mianowania na wyższy stopień wojskowy

    Obowiązujące dotychczas przepisy w zakresie wyznaczania żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe przewidują, że jest ono uzależnione od wymaganych kwalifikacji zawodowych, posiadanej oceny w opinii służbowej oraz modelu przebiegu służby w poszczególnych korpusach osobowych. Nowelizacja przewiduje możliwość wyznaczenia przez Ministra Obrony Narodowej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, żołnierza zawodowego na stanowiska służbowe wyższe o dwa i więcej stopni wojskowych, bez mianowania na wyższy stopień wojskowy. Ustawa wprowadza dodatek kompensacyjny, który zgodnie z przyjętymi w ustawie regułami będzie przysługiwał żołnierzowi zawodowemu wyznaczonemu we wskazanym wyżej trybie, w wysokości różnicy pomiędzy uposażeniem zasadniczym dotychczas otrzymywanym, a uposażeniem zasadniczym należnym na zajmowanym stanowisku służbowym.

    Podstawa prawna:
    Art. 1, art. 2 , art. 4 ustawy z dnia z dnia 30 stycznia 2016 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U.2016.308).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE