- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaPraca tymczasowa. Co się z nią wiąże dla pracodawcy?

    Praca tymczasowa. Co się z nią wiąże dla pracodawcy?

    Zatrudnienie pracowników tymczasowych w Polsce zostało uregulowane przez ustawodawcę w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z nią, przez pracę tymczasową należy rozumieć „wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:

    • o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
    • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
    • których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika”.

    W praktyce zatem o pracy tymczasowej nie można mówić wyłącznie w kontekście pracy wykonywanej w sezonie letnim czy zimowym. W ostatnich latach zatrudnienia pracowników tymczasowych jest bardzo popularne, bo dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Aby jednak zatrudnić pracownika w sezonie letnim lub na czas nieobecności innego pracownika, osoba zainteresowana powinna pamiętać o kilku kwestiach.

    Pracodawca podpisuje umowę z agencją pracy tymczasowej

    My móc skorzystać z pracy pracownika tymczasowego, przedsiębiorca, zwany pracodawcą użytkownikiem, musi podpisać umowę z wybraną agencją pracy tymczasowej. Listę takich podmiotów można znaleźć na tej stronie: www.kraz.praca.gov.pl. Dla przedsiębiorcy ważne jest przy tym to, że nie podpisuje umowy z osobą oddelegowaną do pracy, czyli pracownikiem tymczasowym.

    Aby jednak pracownik rozpoczął wykonywać pracę na rzecz pracodawcy użytkownika, powinien on poinformować – na piśmie – agencję pracy tymczasowej nie tylko o wynagrodzeniu za pracę, jakie będzie otrzymywał pracownik, lecz także warunkach pracy, w jakich będzie on wykonywał powierzone mu zadania.

    Bezpieczeństwo jest ważne

    Każdy pracodawca zatrudniający na podstawie umowy o pracę musi pamiętać o szeregu formalności. Ale bezpieczne i higieniczne warunki pracy należy zapewnić nie tylko pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, lecz także tymczasowym.

    W jaki sposób pracodawca powinien spełnić swoje obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Ważne jest przede wszystkim dostarczenie pracownikowi tymczasowemu odzieży czy obuwia roboczego. Jeżeli jest to konieczne, to ważne jest też przekazanie pracownikowi środków ochrony indywidualnej. Pracodawca użytkownik nie powinien też zapomnieć, że jest zobowiązany do dostarczenia swojemu podwładnemu również napojów i posiłków profilaktycznych, jeżeli te są przewidziane na stanowisku, na jakich pracę wykonuje pracownik tymczasowy.

    Prawo pracownika do urlopu

    Zatrudnienia pracowników tymczasowych jest zagadnieniem złożonym, a zainteresowany pracodawca użytkownik musi pamiętać o wielu formalnościach. Część z nich odnosi się do tego, że pracownik tymczasowy również ma prawo do urlopu. Kiedy? Zgodnie z przepisami wówczas, gdy pracę na rzecz swojego pracodawcy wykonuje dłużej niż 6 miesięcy. Wówczas pracownik ma prawo do dni wolnych, a termin ich wykorzystania powinien uzgodnić ze swoim przełożonym.

    Gdy mowa o urlopie wypoczynkowym pracownika tymczasowego, trzeba pamiętać, że jego wykorzystanie mogą uzgodnić również agencja pracy tymczasowej i pracodawca. W takim przypadku ustalają oni również tryb udzielenia tego urlopu.

    Artykuł przygotowany we współpracy z ekspertami z portalu praca-chorzow.info 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE