- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaZakaz używania telefonów komórkowych w pracy

    Zakaz używania telefonów komórkowych w pracy

    Regulamin pracy

    Zgodnie z kodeksem pracy, zasady korzystania z prywatnego telefonu w pracy, pracodawca może określić w regulaminie pracy. Pracownik ma obowiązek podporządkowania się postanowieniom regulaminu pracy na podstawie art. 100 § 2 pkt 2 kodeksu pracy. Ponadto zgodnie z art. 94 pkt 2 k.p., pracownik wykonuje pracę pod nadzorem i kierownictwem pracodawcy, który ma obowiązek organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy. Także to determinuje ograniczenie prowadzenia rozmów z prywatnych telefonów komórkowych wykonywanych przez pracowników.

    Niemożność całkowitego zakazu

    Jednakże w świetle art. 49 Konstytucji zupełny zakaz używania telefonów komórkowych może być uznany za sprzeczny z prawem, ponieważ wskazany artykuł ustawy zasadniczej gwarantuje każdemu wolność i ochronę tajemnicy komunikowania. Zgodnie z Konstytucją ich ograniczenie może nastąpić wyłącznie w wypadkach określonych w ustawie oraz w sposób w niej wskazany.

    Przerwy w pracy

    Trzeba pamiętać także o tym że pracownicy mają uprawnienie do przerw w pracy. Każdy zatrudniony przez minimum sześć godzin dziennie ma prawo do piętnastominutowej przerwy. W jej trakcie pracownicy mogą swobodnie korzystać z prywatnych telefonów komórkowych. Jeśli regulamin pracy bądź umowa o pracę przewiduje dodatkowe przerwy w pracy (np. trzydziestominutowa przerwa na obiad), pracownik w czasie jej trwania także nie może być ograniczony w materii korzystania ze swojego telefonu komórkowego.

    Zasady współżycia społecznego

    Analiza przepisów kodeksu pracy prowadzi do konstatacji, że całkowity zakaz używania telefonów komórkowych, który nie bierze pod uwagę szczególnych potrzeb życiowych może być potraktowany jako nadużycie zasad współżycia społecznego, które zostały określone w art. 8 kodeksu pracy.

    Zakaz ze względu na charakter pracy

    Należy wskazać, że bezsporne jest wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych ze względu na charakter miejsca pracy. Taki zakaz jest w pełni uzasadniony i zgodny z prawem w miejscu wykonywania pracy, gdzie korzystanie z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych powoduje ich negatywne oddziaływanie na pracę maszyn lub zagraża bezpieczeństwu pracowników.

    Podstawa prawna:
    art. 8, art. 94, art. 100, art. 111, art. 134, art. 141 – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141),
    art. 49 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE