- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaOdwołanie od decyzji inspekcji sanitarnej

    Odwołanie od decyzji inspekcji sanitarnej

    Inspekcja

    Inspekcja sanitarna jest instytucją, która wykonuje zadania z zakresu zdrowia publicznego, poprzez wykonywanie kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia. Jeżeli przeprowadzana kontrola potwierdzi naruszanie wymaganych warunków higienicznych i zdrowotnych, inspekcja może wydać decyzję w przedmiocie usunięcia takich nieprawidłowości. Nie zawsze jednak decyzje inspekcji sanitarnej są prawidłowe, dlatego też ustawodawca przewidział możliwość odwołania się od takich rozstrzygnięć.

    Termin na odwołanie

    Odwołanie od decyzji inspekcji sanitarnego podlega pod regulację przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym termin do dokonania takiej czynności prawnej wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji kontrolowanemu. Zasadniczo przed upływem terminu do wniesienia odwołania, zaskarżana decyzja nie ulega wykonaniu. Należy jednak pamiętać, że wniesienie odwołania w terminie, co prawda wstrzymuje wykonanie decyzji, jednak nie w przypadku, gdy zaskarżanej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Nadanie takiego rygoru wydanej decyzji jest tak naprawdę uznaniowe. Odwołanie wnosimy do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu, który wydał przedmiotową decyzję. W przypadku decyzji inspekcji sanitarnej organem wydającym decyzję w I instancji jest z reguły Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, natomiast w II instancji Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jeżeli jednak decyzję wyda w I instancji Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, to organem II instancji będzie Główny Inspektor Sanitarny.

    Uzasadnienie? Niekoniecznie

    Pamiętajmy, że odwołanie nie musi być jakoś szczególnie uzasadnione. Wystarczające jest, że strona będzie niezadowolona z decyzji. Jedynym wymogiem formalnym jest spełnienie przez odwołanie warunków podania – a więc oznaczenie strony skarżącej, podpis, określenie żądania. Jeżeli na skutek wydania decyzji ponieśliśmy jakąkolwiek szkodę, to możemy dochodzić na gruncie postępowania cywilnego odszkodowania – ale dopiero po stwierdzeniu, że wydana decyzja jest niezgodna z prawem.

    Po otrzymaniu odwołania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny rozpatruje sprawę w ciągu 7 dni. Może wówczas uchylić lub zmienić zaskarżaną decyzje, jeżeli jego zdaniem odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie – przy czym nie przekazuje sprawy do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z art. 132 KPC, skarżącemu przysługuje odwołanie od takiej nowej decyzji do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Drugą możliwością jest przekazanie przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego zaskarżanej decyzji wraz z aktami sprawy do właściwego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego – art. 133 KPA. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ma 30 dnia na rozpatrzenie odwołania , od momentu otrzymania odwołania. Po tym czasie wydaje ostateczną decyzję w sprawie. Od takiej decyzji przysługuje jednak skarżącemu skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Termin na jej wniesienie wynosi 30 dni od daty doręczenia decyzji organu II instancji. Skargę wnosi się do WSA za pośrednictwem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

    Pamiętajmy, że wszelkie braki formalne odwołania czy skargi muszą zostać przez nas uzupełnione w terminie 7 dni  od dnia doręczenia wezwania przez właściwy organ lub sąd. W przeciwnym razie odwołanie lub skarga nie zostaną w ogóle rozpoznane.

    Podstawa prawna:
    [art. 132 k.p.c. (Dz.U. z 2014 r. Nr 101 j.t._]
    [art. 133 k.p.a. (Dz.U. z 2013 r. Nr 02 poz. 27.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE