- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaUrlop wypoczynkowy pracownika

    Urlop wypoczynkowy pracownika

    Pracownik, który rozpoczął swoją pierwszą pracę nabywa prawo do urlopu w wysokości 1/12 za każdy przepracowany miesiąc.

    Liczenie stażu pracy

    Aby wyliczyć jaka liczba dni urlopu, należy się pracownikowi trzeba przede wszystkim sprawdzić staż pracy pracownika, a mianowicie chodzi tu o okres jaki pracownik przepracował do tej pory. Zliczając staż pracy należy wziąć pod uwagę wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia (trzeba tu zaznaczyć, że chodzi tylko o świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę) bez względu na to w jaki sposób umowa została rozwiązana oraz okres nauki, ale nie wyższy niż :

    1. 3 lata – zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
    2. 5 lat – średniej szkoły zawodowej,
    3. 5 lat – średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych,
    4. 4 lata – średniej szkoły ogólnokształcącej ,
    5. 6 lat – szkoły policealnej ,
    6. 8 lat – szkoły wyższej

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o urlop
    przejdź do formularza »

    Należy zauważyć, że okresy nauki nie podlegają sumowaniu, a w przypadku kiedy pracownik świadczył pracę na podstawie umowy o pracę to do stażu pracy, od którego zależy długość urlopu wlicza się bądź okres zatrudniania bądź okres pobierania nauki w zależności, który z okresów jest korzystniejszy. Mówiąc o okresie edukacji ustawodawca miał na myśli naukę zakończoną dyplomem tzn. w momencie kiedy ktoś rozpoczął studia ale ich nie zakończył (nie uzyskał tytułu magistra) to do stażu pracy nie zaliczy mu się okres 8 lat.

    Urlop proporcjonalny

    Pracownikowi, który pracuje w niepełnym wymiarze przysługuje urlop proporcjonalny do wymiaru czasu zatrudnienia. Gdy pracownik zatrudniony jest na pół etatu to w momencie kiedy jego staż pracy wynosi powyżej 10 lat przysługujący mu urlop wynosi 13 dni, gdy staż pracy jest niższy niż 10 lat to przysługuje mu urlop w wysokości 10 dni w roku kalendarzowym. . Podobnie liczony jest urlop dla pracowników zatrudnionych na inną część etatu, jak również w przypadku zmiany zatrudnienia w czasie roku kalendarzowego.

    W roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, pracownikowi przysługuje urlop w wysokości proporcjonalnej do okresu, który przepracował u poprzedniego pracodawcy oraz u przyszłego pracodawcy proporcjonalnie do okresu, jaki pozostał do końca roku kalendarzowego lub okresu zatrudnienia jeżeli był krótszy niż okres do końca roku.

    Zasady dot. urlopów proporcjonalnych stosowana jest również do pracowników, którzy powracają do dotychczasowego pracodawcy minimum 1 miesięcznej nieobecności z powodu:
    – urlopu wychowawczego;
    – urlopu bezpłatnego;
    – odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych;
    – tymczasowego aresztowania;
    – odbywania kary pozbawienia wolności;
    – nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

    Ekwiwalent

    Pracownikowi, który nie wykorzystał u poprzedniego pracodawcy całości przysługującego mu urlopu wypoczynkowego należy się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystaną część urlopu. Wysokość ekwiwalentu równa jest wysokości normalnej pracy, jaką pracownik otrzymałby normalnie świadcząc pracę.

    Sposób udzielenia urlopu

    Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca udziela pracownikowi urlopu na jego wyraźny wniosek. Co najmniej raz w roku pracodawca musi udzielić pracownikowi nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w wysokości 14 dni. Do tych 14 dni wliczane są niedziele i inne dni wolne.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o urlop przejdź do formularza »

    Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie

    Jak wskazuje przepis art. 167(1) Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik zobowiązany jest wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca w tym okresie udzieli mu takiego urlopu.

    Podstawa prawna:
    art. 152 – 1553, art. 1671, ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE