- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaZaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

    Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

    Samodzielna praca

    Każdy pracodawca powinien wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach na wniosek swojego podwładnego, choć podkreślmy już teraz, że nie ma ku temu prawnego obowiązku. Nie mniej jednak, jeśli już uzyskasz zgodę na takie zaświadczenie lub jesteś pracodawcą, który chce je sporządzić, nie musisz od razu korzystać z pomocy prawnika. Wystarczy, że posłużysz się generatorem dokumentów – szybko, wygodnie, a co najważniejsze – tanio. Inną opcją, równie atrakcyjną, jest przeczytanie całego naszego artykułu – dowiesz się, jakie informacje powinny znaleźć się w omawianym zaświadczeniu.

    Zaświadczenie o zatrudnieniu

    Zaświadczenie o zatrudnieniu nie jest tym samym co świadectwo pracy – cel jego wydania jest bowiem zupełnie inny. Zaświadczenie to ma bowiem wykazać, ze dana osoba jest aktualnie zatrudniona, świadectwo pracy pojawia się zaś dopiero, gdy stosunek pracy został już rozwiązany (czyli wtedy, gdy dana osoba nie jest już pracownikiem). Dodatkowo zaświadczenie jest wydawane na wniosek pracownika – pracodawca nie jest jednak zobowiązany do uwzględnienia prośby swojego podwładnego, nie musi nawet uzasadniać swojego stanowiska w tej kwestii. Zaświadczenie o pracy, a dokładniej o pozostawaniu w zatrudnieniu jest potrzebne w różnego rodzaju urzędach czy procedurach rekrutacyjnych. W praktyce zdecydowana większość zaświadczeń jest potrzebna w procesie kredytowym – banki i inne instytucje finansowe decydując się na udzielnie kredytu muszą mieć pewność, co do tego, iż kredytobiorca pozostaje w zatrudnieniu i osiąga stałe przychody. Jest to bowiem gwarancja wypłacalności danej osoby.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu przejdź do formularza »

    Treść omawianego dokumentu nie została uregulowana, stąd też ostateczną decyzję, co do informacji w nim zawartych podejmuje sam pracodawca (choć pracownik może wnioskować o zawarcie w zaświadczeniu konkretnie intersujących go informacji). Brak ustawowego uregulowania wydawania zaświadczeń o zatrudnieniu powoduje, że pracownik nie korzysta w tej materii z jakiejkolwiek ochrony prawnej  – nie ma zatem możliwość żądać wydania takiego dokumentu przez pracodawcę, sprostowania jego treści, czy występowania na drogę sądową w razie nieuwzględnienia powyższych wniosków. Tak jak wydanie świadectwa pracy pracownikowi jest obowiązkowe dla każdego zatrudniającego, tak sporządzenie zaświadczenia o pracy jest uzależnione wyłącznie od dobrej woli naszego szefa.

    Oczywiście podstawowymi elementami każdego zaświadczenia o zatrudnieniu powinny być:

    • Data sporządzenia zaświadczenia,
    • Wskazanie danych zakładu pracy,
    • Wskazanie danych pracownika ubiegającego się o omawiane zaświadczenie,
    • Wskazanie rodzaju umowy o pracę, czasu zatrudnienia oraz stanowiska zajmowanego przez pracownika,
    • Podpis zatrudniającego lub osoby upoważnionej przez niego do wystawienia zaświadczenia o zatrudnieniu.

    Zaświadczenie o zarobkach

    Z kolei zaświadczenie o zarobkach pojawi się, gdy pracownik żąda nie tyle wykazania, iż pozostaje w stosunku pracy, co określenia otrzymywanej pensji. W treści tego dokumentu powinny pojawić się informacje dotyczące:

    • Zakładu pracy (nazwa, adres, dane kontaktowe),
    • Pracownika, który wnioskuje o zaświadczenie (imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania),
    • Charakteru wykonywanej pracy,
    • Rodzaju zawartej umowy o pracę i czasu jej obowiązywania,
    • Przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich trzech miesięcy,
    • Ewentualnego obciążenia wynagrodzenia pracowniczego np. z tytułu egzekucji komorniczej,
    • Pozostawania lub niepozostawania pracownika w okresie wypowiedzenia,
    • Posiadania lub nieposiadania statusu pracownika sezonowego.

    Ważnym elementem omawianego zaświadczenia jest także klauzula o treści „W przypadku podania danych niezgodnych ze stanem faktycznym wystawca zaświadczenia ponosi odpowiedzialność wg przepisów prawa karnego. Zaświadczenie jest ważne 30 dni od daty wystawienia. Zostałem/am uprzedzony/a o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 233 § 1 kk)”.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu
    przejdź do formularza »

    Wystawcą zaświadczenia o zarobkach jest oczywiście pracodawca, dokument ten powinien być podpisany właśnie przez niego lub przez inną wyznaczoną przez szefa osobę. Pamiętaj także o podaniu daty na wypisywanym zaświadczeniu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE