- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaWypowiedzenie umowy zlecenia

    Wypowiedzenie umowy zlecenia

    Umowa zlecenia jest zakwalifikowywana także do umów śmieciowych i to z prostego powodu. Polscy pracodawcy wolą, aby ich podwładni świadczyli pracę właśnie na takiej podstawie. Korzyścią każdej umowy zlecenia jest opłacanie niższych składek za pracownika, z drugiej jednak strony zatrudniony nie ma prawa do corocznego płatnego urlopu. 

    Niewątpliwą korzyścią wszystkich umów cywilnoprawnych jest możliwość ich wypowiadania. W praktyce może mieć to miejsce w każdym czasie, ostatecznie o rozwiązaniu stosunku prawnego decydują jego strony. Pamiętaj też, że zakaz wypowiedzenia umowy jest niezgodny z prawem, a w związku z tym nie ma żadnej mocy wiążącej. Z drugiej jednak strony zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą obwarować prawo wypowiedzenia różnymi warunkami.

    Wypowiedzenie umowy jest prawem, a nie obowiązkiem

    Wypowiedzenie umowy zlecenia może dotyczyć każdego kontraktu, zarówno tego zawieranego na z góry określony czas jak i obowiązującego bezterminowo. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wypowiedzenie nie jest tym samym co rozwiązanie umowy, ponieważ rozwiązanie może mieć miejsce także w innych przypadkach. Umowa rozwiązuje się przykładowo w skutek śmierci przyjmującego zlecenie lub utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Oczywiście strony mogą w tej kwestii ustalić zupełnie przeciwne reguły i umowa na skutek powyższych wydarzeń nie ulegnie rozwiązaniu. Rozwiązanie umowy pojawi się wreszcie po nadejściu terminu, do którego była zawarta lub po wykonaniu zleconego zadania. Jak wskazywałem wcześniej, wypowiedzenie umowy nie jest jej rozwiązaniem, wypowiedzenie doprowadza do rozwiązania stosunku cywilnoprawnego istniejącego na podstawie zawartej umowy.  

    Wypowiedzenie wg przepisów Kodeksu cywilnego

    Zgodnie z treścią art. 746 KC,  zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Pamiętaj, że powyższa regulacja dotyczy także umów zlecenia zawartych na czas oznaczony. Uprawnienie do wypowiedzenia zlecenia ma charakter uprawnienia prawo kształtującego, a złożone w jego wykonaniu oświadczenie o wypowiedzeniu wywiera skutek od chwili złożenia.

    Na zakończenie przytoczmy wyrok sądu apelacyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2012 r. (sygn. akt I ACa 450/12), zgodnie z którym nie można z góry zrzec się uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów, czyli wyklucza się rezygnację z wypowiedzenia umowy w jednym przypadku, a mianowicie gdy są ważne ku temu powody. Tylko wówczas zrzeczenie wypowiedzenia będzie nieważne. Uregulowanie to nie ma jednak związku z dopuszczalnością wprowadzenia do umowy terminów wypowiedzenia danej umowy z powodu ważnych, nieważnych czy też bez jakiejkolwiek przyczyny. W konsekwencji, skoro strony wprowadzą w umowie termin wypowiedzenia, identyczny bez względu na przyczynę rozwiązania umowy, to także w przypadku wypowiedzenia umowy z ważnych przyczyn w rozumieniu art. 746 § 3 KC wygaśniecie łączących je więzi obligacyjnych może nastąpić dopiero po upływie trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.

    Podstawa prawna:
    [art. 746 k.c. (Dz.U. z 2014 r. Nr 121 j.t.)] 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE