Jesteś tutaj:
Podatki
07.11.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Lockdown to droga zasłona dymna

Jeszcze niedawno słyszeliśmy, że epidemia jest w odwrocie, że idziemy drogą środka, a obostrzenia będą wprowadzane tylko tam, gdzie faktycznie liczba zachorowań jest wysoka. Dzisiaj widzimy, że lockdown dotyka także te województwa, w których zachorowalność jest niska, dalece odbiegająca od średniej krajowej. Choć epidemii nie można lekceważyć ani kwestionować, warto jednak postawić pytanie, co jest prawdziwym powodem wprowadzania obostrzeń i co ma przykryć nowy pakiet ograniczeń.

Lockdown w celach politycznych?

 

Już teraz zamknięte są wszystkie galerie handlowe, kina, teatry, biblioteki, ogniska muzyczna i taneczne, a także wiele innych placówek o znaczeniu gospodarczym i kulturalnym. Pomimo doniosłych zapewnień o niewprowadzaniu tzw. lockdownu, już dziś staje się on faktem. Choć nie da się już ukryć, że nowe obostrzenia mają nie tyle powstrzymać falę zachorowań, co falę protestów, to lockdown, ma także odwrócić uwagę społeczeństwa od innych kontrowersyjnych decyzji rządu, które lada dzień Polacy odczują na własnej skórze i ... we własnych portfelach.


Od stycznia zaczną obowiązywać nowe podatki, które bezpośrednio dotkną konsumentów

 

Obecny fiskalizm państwa znacznie przewyższa ten, który odczuwaliśmy 6 lat temu. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych opłat i podatków, a także zmieniono stawki tych już obowiązujących. Przykładowo, dokonana korekta podatku VAT podniosła jego wysokość ze stawki 8% na stawkę 23% na niektóre produkty, także żywność. Kolejnym przykładem jest opłata emisyjna, której wartość doliczana jest de facto do ceny paliwa. Tymczasem już w styczniu w życie wejdą w życie kolejne podatki, m,in podatek cukrowy i opłata mocowa.

 

 

 

 

Opłata mocowa

 

Od nowego roku obowiązywać zaczną kolejne podatki, które uderzą po kieszeni konsumentów. Pierwszy z nich, tzw. opłata mocowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku i przyczyni się do wzrostu wydatków za prąd, i to nawet o około 10 procent. Opłata ta zostanie nałożona na wszystkim Polaków – zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy.   Wysokość opłaty mocowej ma być uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej, co oznacza, że im więcej energii zużywa dane gospodarstwo, tym większa będzie opłata mocowa. Stawka opłaty mocowej dla firm ma być natomiast dostosowana do wolumenu energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby (za kWh). W praktyce, firmy przerzucą dodatkowe koszty za energię na konsumentów, podnosząc ceny za produkty i usługi.

 

Podatek cukrowy

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. Podatek cukrowy obejmie napoje z cukrem lub substancją słodzącą, w tym alkoholowe do 300 ml oraz z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Podatek za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej wyniesie 50 gr oraz dodatkowo 10 gr dla produktów z kofeiną, tauryną i guaraną, a ponadto 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g/100 ml. W przypadku opłaty od małpek i piersiówek, opłata wyniesie 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego po przerobieniu jako wódki, likiery, rum i inne napoje alkoholowe w butelkach o objętości do 300 ml.

 

Kryzys aborcyjny

 

Nie milknie fala oburzenia po wyroku TK, w którym orzeczono, że dopuszczalność aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest sprzeczne z Konstytucją. Wyrok, zrywając dotychczasowy kompromis, drastycznie ogranicza prawo aborcyjne, zmuszając de facto kobiety do urodzenia ciężko chorego dziecka. Trwające od ponad tygodnia protesty nie tylko nie milkną, ale zyskują coraz szersze poparcie społeczne.

 

Czytaj też:Polityczne cele lockdownu

 

Wyższe składki ZUS w 2021 roku

 

Powodów do radości nie będą mieli także przedsiębiorcy zobowiązani do zapłaty składek ZUS. Składki ZUS zależą od wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na rok 2021, które na chwile obecną wynosi 5259 zł, oraz wynagrodzenia minimalnego, które w 2021 ma wynosić 2800 zł. W przypadku przedsiębiorców opłacających duży ZUS podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wyniesie 3155,40 zł, co spowoduje, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić z tytułu składek ZUS kwotę 1447,08 zł (składka emerytalna, rentowa, wypadkowa, fundusz pracy, chorobowa - dobrowolna). Wysokość składki zdrowotnej będzie natomiast znana dopiero na początku 2021 roku, gdyż jest liczona na podstawie wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego kwartału roku bieżącego.
Wzrośnie także tzw. preferencyjny ZUS. Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi kwota odpowiadająca wartości  30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2021 roku podstawa wymiaru wzrośnie zatem do kwoty 840 zł. Oznacza to, że z tytułu samych składek ZUS przedsiębiorca zapłaci 259,46 zł. Do tego będzie trzeba również doliczyć wysokość składki zdrowotnej.

 

Czytaj też: Polacy mają dość?

 

Ograniczenie 500plus

 

Czy 500plus podzieli los aborcyjnego kompromisu? Wszystko wskazuje, że tak. O potrzebie zmian w Programie mówią już oficjalnie politycy opcji rządzącej. Podkreśla się konieczność ograniczenia wypłat i wprowadzenia kryterium dochodowego. Rządowego projektu wprawdzie jeszcze oficjalnie nie ma, niemniej obecna sytuacja niebezpiecznie przypomina okoliczności zmiany obowiązującego przez 27 lat prawa aborcyjnego. Społeczeństwo w dobie pandemii jest mniej czujne, a niepopularne decyzje zyskują wówczas „logiczne” uzasadnienie. Nie bez znaczenia jest przy tym sytuacja finansowa państwa. Konieczność dokonywania wielu miliardowych nakładów finansowych w ramach tarcz antykryzysowych, potrzeba wypłacania zasiłku opiekuńczego, brak wpływów do budżetu, zwiększający się diametralnie dług publiczny zmuszają do znajdowania oszczędności. Program 500 plus generuje rocznie wydatek rzędu  ponad 40 mld zł., co nie uchodzi uwadze rządzących.        

 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.