Jesteś tutaj:
Podatki
08.01.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/6

Nowości podatkowe w 2020 roku

Rok 2020 to rok wielu zmian podatkowych. Czas na ich syntetyczne podsumowanie.

Obowiązkowy mikrorachunek podatkowy

 

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy płacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą mikrorachunku podatkowego. Jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Numer mikrorachunku można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy sprawdzić jego numer w generatorze i wykorzystać podczas przelewu. Należy pamiętać, by przed terminem płatności podatku mieć numer swojego mikrorachunku podatkowego. Bez jego znajomości nie zapłaci się należności z tytułu podatków PIT, CIT i VAT.

 

 

 

Ulga za złe długi

 

Ulga za złe długi to kolejne novum, jakie czeka przedsiębiorców. Wprawdzie wcześniej ulga ta obowiązywała wobec podatników podatku VAT, to od 1 stycznia 2020 roku mogą z niej korzystać również podatnicy PIT i CIT. Zastanawiacie się, jak działa rzeczona ulga? Stosunkowo prosto. Otóż pozwala ona wierzycielowi na pomniejszanie podstawy opodatkowania o wartość wierzytelności (zaliczaną do przychodów należnych), jeżeli nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności, który jest określony w umowie lub na fakturze (rachunku).

 

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

 

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy PIT i CIT , którzy  przy transakcjach powyżej 15 tys. zł dokonają płatności z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności (MPP), nie będą mogli zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodów (lub zmniejszenia wysokości kosztów).  Sankcja ta nastąpi pomimo prawidłowego oznaczenia faktury, czyli napisania na niej wyrazów „mechanizm podzielonej płatności”.

 

Obowiązek posiadania kas rejestrujących online

 

System rejestracji online sprzedaży jest kolejnym, uzupełniającym obok JPK narzędziem skarbówki pozwalającym na sukcesywną kontrolę podatników. Zakłada on powszechny standard połączenia kas fiskalnych z Centralnym Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej, a także z terminalami płatniczymi. Obowiązek docelowo obejmie wszystkich podatników VAT, w szczególności podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obecnie podatnicy posiadający kasy rejestrujące to grupa ok. 1,2 mln podmiotów.

 

Od nowego roku obowiązek posiadania kas rejestrujących online będzie dotyczył pierwszych grup podatników, którzy:

 • świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,
 • sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

 

Zmiany w wystawianiu faktur do paragonów

 

Od nowego roku wystawienie dla nabywcy (podatnika VAT) faktury VAT z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej będzie możliwe tylko w przypadku, gdy paragon zawiera numer identyfikacyjny, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Innymi słowy, od 1 stycznia 2020 r. fakturę do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej i potwierdzonej paragonem można wystawić tylko wtedy, jeżeli paragon ten zawiera NIP. Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.

 

Jeżeli kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę VAT musi:

 • przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura,
 • przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Na podstawie takiego paragonu z NIP będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury.

 

Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument.
 

Podstawa prawna:
Art. 43, art. , art. 106b, 113 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.).

 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.