Jesteś tutaj:
Podatki
30.11.2016 - Katarzyna Kowalska
Kliknij, aby ocenić:
 
1,67/9

Zapłata podatku po terminie - jakie są skutki?

Terminy podatkowe to świętość, przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że lepiej się ich trzymać. Zdarza się jednak, że terminowe uiszczenie opłat jest niewykonalne – z różnych powodów. Co się stanie, jeśli złamiemy prawo podatkowe i nie dokonamy opłaty podatku w terminie?

Terminy podatkowe

 

Zaległość podatkową definiuje nam art. 51 Ordynacji podatkowej, który określa ją jako podatek niezapłacony w terminie płatności. Dotyczy to również nieterminowo opłaconych zaliczek na podatek oraz rat podatkowych.

Termin dokonania zapłaty podatku różni się ze względu na rodzaj transakcji:
 

 • zapłata gotówką – dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub w kasie podmiotu obsługującego organ podatkowy lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w biurze usług płatniczych, w instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta
 • obrót bezgotówkowy – dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika, rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej lub instytucji pieniądza elektronicznego na podstawie polecenia przelewu lub zapłaty za pomocą innego niż polecenie przelewu instrumentu płatniczego, zwanego dalej „innym instrumentem płatniczym”.


Przykład

Opłacamy podatek VAT za kwiecień 2016 r. mamy więc czas do 25 maja. Co to oznacza w praktyce? Najpóźniej do 25. konto bankowe płatnika powinno zostać obciążone lub powinna zostać dokonana wpłata w kasie urzędu. Jeżeli wpłata, lub jej zaksięgowanie, nastąpi w dniu kolejnym, będziemy mieli do czynienia z opóźnieniem w zapłacie podatku.

 

Podatek po terminie – skutki

 

Informacja dla tych, którzy mają wątpliwości – lepiej jest zapłacić podatek po terminie niż nie zapłacić go wcale. Opłata podatku po terminie wiąże się z naliczeniem odsetek za zwłokę. Samo uregulowanie zaległej należności nie załatwia sprawy. Wpłata zaliczana jest proporcjonalnie na zaległy podatek oraz naliczone odsetki. Proporcje wyglądają następująco: stosunek kwoty zaległości podatku do kwoty odsetek.

 

Co istotne, są przypadki, w których odsetki za zwłokę nie są naliczane. Jest tak m. in. wówczas, gdy „wartość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej” – art. 54 Ordynacji podatkowej.

 

Uwaga!

Jeżeli nasze zaległości podatkowe dotyczą różnych miesięcy (np. marca, lipca i września), odsetki za zwłokę nie sumują się. Należy policzyć je oddzielnie do każdego zobowiązania, a następnie doliczyć do podatku naliczonego za dany miesiąc.

 

Odsetki nie są jedyną konsekwencją nieterminowej opłaty podatku. Jeżeli zaległości pojawiają się często i są zauważalne (kodeks karny skarbowy określa je, w art. 57, jako „uporczywe”), lup zapłata podatku nie następuje wcale, wówczas grozi nam kara grzywny.

 

Inne błędy podatnika

 

Wpłata podatku po terminie może wynikać ze zwykłej pomyłki; podatnik pomylił numer konta i wpłacił pieniądze na niewłaściwe. Numery kont można pobrać ze stron www urzędów skarbowych. 

 

Jeżeli dojdzie do pomyłki i pieniądze popłyną na złe konto, naszą pomyłkę możemy wyjaśnić pisemnie lub telefonicznie.

 

Jeżeli pomylimy urzędy, wówczas powstanie u nas zaległość podatkowa, a od niej – odsetki za zwłokę. Aby były jak najmniejsze, należy szybko złożyć wniosek o przekierowanie wpłaty na właściwe konto urzędu skarbowego. Taki wniosek należy dostarczyć do mylnie wybranego urzędu skarbowego, natomiast urząd właściwy trzeba powiadomić o zaistniałej pomyłce.

 

Autor/Źródło: Katarzyna KowalskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.