Jesteś tutaj:
Podatki
15.06.2016 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
3,5/4

Za program 'Rodzina 500 plus' zapłacimy wszyscy - robiąc zakupy w sklepach

Już w kampanii wyborczej głośno było o konieczności obłożenia dodatkowym podatkiem podmiotów zajmujących się sprzedażą detaliczną. Liczne protesty właścicieli sklepów skutkował wydłużaniem prac nad tzw. „podatkiem od hipermarketów”. Rząd nie kryje, że wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej mają pokryć wydatki związane z programem „Rodzina 500 plus”.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowego podatku, będzie wzrost cen?

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jako że podatek dotyczyć ma branży handlowej, istnieje niebezpieczeństwo przerzucenia kosztów z nim związanych na samych kupujących. Możemy więc liczyć się  z tym, że po wejściu w życie nowej daniny ceny w sklepach obłożonych podatkiem od sprzedaży detalicznej wzrosną. Warto bowiem zaznaczyć, że podatek ten nie będzie obejmował podatku VAT, który nadal stanowi istotną część płaconej ceny.  Skupmy się jednak na konstrukcji prawnej proponowanego podatku.

 

Podatek już w tym roku?

 

Rząd zamierza wprowadzić podatek od sprzedaży detalicznej do obowiązującego porządku prawnego już tym roku. Szacuje się, że ma on obowiązywać od 1 sierpnia bieżącego roku. W tym miejscu warto przypomnieć wypracowaną przez orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego regułę, że podatnik ma znać swoje zobowiązania podatkowe na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem roku podatkowego (tj. najpóźniej w dniu 30 listopada). Wszystko wskazuje jednak na to, że podobnie jak w przypadku „podatku bankowego” również i tutaj reguła wypracowana przez TK zostanie zignorowana, co w obecnym stanie rzeczy właściwie nie dziwi. 

 

Podatek od sprzedaży detalicznej

 

Jak już wyżej wspomniano, rząd zamierza wprowadzić nową daninę – podatek od sprzedaży detalicznej, który dotyczyć ma branży handlowej. Założono, że przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych). Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT, a w podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Podatnikami nowego podatku będą sprzedawcy detaliczni dokonujący zbycia towarów. Nie przewidziano szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych. Istotne dla podatników nowego podatku będzie natomiast to, że podatek zapłacony przez sprzedawcę detalicznego będzie stanowił u niego koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

 

Internauci mogą odetchnąć

 

Pierwotnie planowano obłożyć podatkiem również sprzedaż internetową. W projekcie przyjętym przez Radę Ministrów nie przewidziano jednak opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez Internet.

 

Stawki podatku i kwota wolna od opodatkowania

 

Podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym. Będą dwie stawki i dwa progi podatkowe:

 • 0,8 proc. od nadwyżki przychodu w przedziale od 17 do 170 mln zł miesięcznie,
 • 1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży przekraczającej 170 mln zł miesięcznie.

W projekcie ustalono kwotę wolną od opodatkowania na poziomie 17 mln zł miesięcznie. Oznacza to, że podatnicy, którzy przekroczą tę kwotę będą dopiero płacili podatek i będą musieli złożyć deklarację podatkową.

 

Wyłączenia

 

Zgodnie z projektem ustawy z nowej daniny wyłączona będzie sprzedaż detaliczna m.in.: węgla kamiennego, gazu ziemnego (gazu przeznaczonego do butli gazowych) i olejów napędowych używanych do celów opałowych. Nowy podatek nie będzie również dotyczył leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych refundowanych ze środków publicznych, a także towarów sprzedawanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych.

 

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej przyjęty przez Radę Ministrów 14 czerwca 2016 roku.

 

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.