Jesteś tutaj:
Podatki
26.01.2016 - Marek Kuc
Kliknij, aby ocenić:
 
4,83/6

PIT za 2015 rok: Ulgi i odliczenia

Każdy obywatel musi płacić podatki. Jednak istnieje sposób na płacenie ich w mniejszej kwocie. Tym sposobem jest skorzystanie z ulg i odliczeń. Sprawdź, jakie ulgi lub odliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych przysługują Ci w tym roku.

Ulga na dzieci

 

Zwana jest także ulgą prorodzinną. W porównaniu do ubiegłego roku podatkowego została podwyższona. Umożliwia  odpisanie od podatku kwoty 1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko, 2700 zł na czwarte i każde kolejne dziecko. Dotyczy formularzy: PIT 36 i PIT 37.

 

Ulga abolicyjna

 

Skierowana jest dla podatników pracujących za granicą. Polega na możliwości zmniejszenia należności podatkowej o różnicę wynikającą z wartości składek podatkowych w Polsce i zagranicą. Można ją zastosować formularzach: PIT 28, PIT 36, PIT 36L.

 

Ulga na Internet

 

Istotą tej ulgi jest refundacja wydatków poniesionych na korzystanie z Internetu. Ulga nie może wynosić więcej niż 760 zł rocznie. Firmy mogą zastosować ją jako ulgę od przychodu. Ulgę można odliczyć także w przypadku korzystania z sieci w telefonie komórkowym. Z ulgi internetowej korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe.

 

Dopuszczalna jest dla formularzy: PIT 28, PIT 36, PIT 37.

 

Ulga budowlana

 

Obwarowana ograniczeniami. Dotyczy zwrotu podatku VAT za materiały mieszkaniowe przysługujące w związku z budową domu jednorodzinnego albo nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku , w wyniku których powstał lokal mieszkalny. Żeby móc skorzystać ze zwrotu muszą być spełnione poniższe przesłanki:

 • powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nie przekracza 75 m2 i 100 m2 lub 85 m2 i 110 m2, a wydania pozwolenia na budowę dana osoba wychowywała przynajmniej troje dzieci,
 • dana osoba do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu, nie ukończyła 36 lat (w przypadku małżonków warunek dotyczy młodszego z nich),
 • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków osoba fizyczna nie była właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego; osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny; właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 

Ulga z tytułu składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne

 

Wynosi do 7,75% zapłaconych składek odliczana od podatku. Możliwa dla formularzy PIT 16-A, PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37.

 

Ulga na nowe technologie

 

Ulga na zakup nowych technologii, odliczana jest od podstawy opodatkowania. Prawo do odliczeń przysługuje podatnikowi uzyskującemu przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tej ulgi nie mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą karty podatkowej, ryczałtu lub podatku liniowego oraz podatnicy nie będący przedsiębiorcami. Ulga wynosi do 50% wydatków poniesionych na zaawansowane rozwiązania technologiczne. Możliwa dla formularzy: PIT 28, PIT 36, PIT 36L.

 

Ulga rehabilitacyjna na samochód

 

Polega na zwrocie 2280 zł w ramach kosztów poniesionych na samochód, związanych z osobą niepełnosprawną. Dopuszczalna w formularzach: PIT 28, PIT 36, PIT 37.

 

Ulga z tytułu darowizn

 

Możliwa na formularzach: PIT 28, PIT 36, PIT 37. Przepisy prawa przewidują sposobność odliczenia wydatków z tytułu poniższych darowizn:

 • na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego,
 • na cele kultu religijnego,
 • na rzecz krwiodawstwa.

 

Kwota odliczeń, dla każdego z powyższych odliczeń nie może przekroczyć w roku podatkowym 6% dochodu.

 

Ulga rehabilitacyjna

 

Tyczy się odliczenia od dochodów kosztów ponoszonych na rehabilitację. Przeznaczona również dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Przewidziana dla formularzy: PIT 28, PIT 36, PIT 37

 

Ulga na przewodnika

 

Zakłada odliczenie kwoty 2280 zł z tytułu konieczności posiadania przewodnika. Możliwa dla formularzy PIT 28, PIT 36, PIT 37.

 

Ulga na psa asystującego

 

Podobna do ulgi na przewodnika. Można odpisać 2280 zł od podatku dochodowego. Przewidziana w formularzach: PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37.
 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

 

 

Autor/Źródło: Marek KucSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.