Jesteś tutaj:
Podatki
15.12.2015 - Katarzyna Miazek
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Uwaga na PIT przy sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy

Po likwidacji działalności majątek firmowy staje się majątkiem prywatnym. Mimo tego, jeśli nadarzy się okazja jego sprzedaży, powstanie opodatkowany dochód z działalności. PIT-u nie zapłacimy dopiero wtedy, gdy od momentu likwidacji upłynie 6 lat.

Z likwidacją firmy wiąże się wiele formalności, m.in. sporządzenie remanentu likwidacyjnego, spisu z natury czy rozliczenie się z fiskusem na gruncie VAT-u, w tym dokonanie korekt VAT-u naliczonego. Mogłoby się wydawać, że po wypełnieniu wszystkich obowiązków związanych z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik raz na zawsze rozstaje się ze zlikwidowanym biznesem. Niestety nie będzie tak w przypadku, kiedy dojdzie znajdzie się kupiec na dawny firmowy majątek.

 

Podatek od polikwidacyjnej sprzedaży firmowej maszyny

 

Polikwidacyjna sprzedaż elementów majątku działalności gospodarczej pozostałych na dzień jej likwidacji nie powoduje żadnych skutków w podatku od towarów i usług, ponieważ przedsiębiorca rozlicza się z jego tytułu już w momencie likwidacji. Inaczej jest przy podatku dochodowym.

 

Tutaj sprzedaż składników majątku zlikwidowanego biznesu niebędących nieruchomościami mieszkalnymi przed upływem 6 lat od likwidacji powoduje obowiązek rozliczenia dochodu z działalności gospodarczej, a co za tym idzie, zapłaty podatku dochodowego (art. 14 ust. 2 pkt 17 oraz art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT).

 

Graniczne 6 lat liczy się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zlikwidował działalność. Dopiero po upływie tego okresu, taka sprzedaż będzie obojętna podatkowo.

 

Wysokość podatku

 

Jak ustalić dochód ze sprzedaży? Jest to różnica między wartością przychodu z odpłatnego zbycia danego składnika a wydatkami poniesionymi na jego nabycie, których uprzednio nie „wrzuciliśmy” w koszty (art. 24 ust. 3b ustawy o PIT).

 

Przykład
Po zlikwidowaniu działalności pani Agnieszka przejęła do prywatnego majątku samochód o wartości początkowej 50 000 zł. oraz laptop warty 3 400 zł. Przed upływem 6 lat od likwidacji środki te zostały sprzedane za połowę kosztów nabycia. Samochód pani Agnieszki na dzień likwidacji był zamortyzowany w 40%, laptop z kolei był rozliczony w kosztach w całości. Podatek trzeba będzie zapłacić od:
(50 000 zł * 0,5) – (50 000 zł * 0,4) = 5 000 zł - za samochód oraz
(3 400 zł * 0,5) = 1700 zł - za laptop.

 

Jeśli przedsiębiorca opodatkowywał dochód ze zlikwidowanej działalności podatkiem liniowym ze stawką 19-proc., to przy dochodzie z polikwidacyjnej sprzedaży zastosuje tę samą stawkę - jeśli rozliczał się na zasadach ogólnych, powinien zastosować skalę podatkową. Co do zasady, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży, podatnik musi wpłacić zaliczkę z tytułu PIT-u (na zasadach zaliczek określanych dla działalności gospodarczej). Następnie dochód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym na druku właściwym dla naszej byłej działalności.

 

Tak samo u byłego ryczałtowca

 

Zasada opodatkowania sprzedaży w ciągu 6 lat od momentu likwidacji obowiązuje przedsiębiorców będących osobami fizycznymi bez względu na formę opodatkowania, z jakiej korzystali w zlikwidowanym biznesie. Były ryczałtowiec ustala kwotę przychodu ze sprzedaży do opodatkowania podobnie jak były liniowiec czy przedsiębiorca używający skali – tutaj kwota przychodu nie będzie oczywiście redukowana o koszty.

Autor/Źródło: Katarzyna MiazekSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.