- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaArtykuł sponsorowanyUmowa najmu mieszkania. Czym jest i z czego się składa?

    Umowa najmu mieszkania. Czym jest i z czego się składa?

    Podstawowe informacje. Czyli, czym jest umowa najmu mieszkania?

    Umowa najmu mieszkania to nic innego, jak dokument, który zawierany jest pomiędzy wynajmującym (właścicielem lokalu) a najemcą (osobą korzystającą z lokalu). Forma takiej umowy może być różna. Obie strony mogą zawrzeć ją ustnie lub pisemnie, niemniej jednak dużo lepiej jest postawić na umowę w formie pisemnej. W tym wypadku można zdecydować się na podpisanie zwykłej umowy lub sporządzenie dodatkowe aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji. Bez względu na formę, taka umowa najmu ma charakter wiążący. Aby możliwie jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy, warto zastanowić się nad współpracą z doświadczonym prawnikiem. W ten sposób można zyskać pewność i najkorzystniejszą wersję dokumentu.

    Z jakich elementów składa się podstawowy wzór umowy najmu mieszkania?

    Każda umowa, bez względu na to, jaki charakter by miała, składa się z kilku podstawowych postanowień, które są powtarzalne. Umowa najmu lokalu mieszkalnego nie jest tutaj wyjątkiem. Podstawowymi informacjami, które powinny się w niej znaleźć, są między innymi:

    • informacje o zawarciu umowy (data i miejsce);

    • identyfikacja, czyli oznaczenie stron zawierających umowę;

    • informacje na temat lokalu (adres, metraż, numer KW, części składowe, czy też liczba pokoi);

    • informacje na temat sposobu korzystania z lokalu;

    • dane na temat czynszu (wysokość, sposób spłaty, termin spłat);

    • informacje na temat dodatkowych kosztów zw. z eksploatacją mieszkania;

    • a także informacje na temat czasu (czy umowa najmu jest zawierana na czas określony, czy nieokreślony), sposób rozwiązania umowy oraz załączniki.

    Co umożliwia pisemna forma umowy najmu lokalu?

    Umowa najmu mieszkania, jeżeli jest skonstruowana prawidłowo, gwarantuje zabezpieczenie interesów obu stron – wynajmującego i najemcy. Jeżeli w umowie znajdują się dokładne zapisy, wynajmujący i najemca mogą dużo łatwiej egzekwować swoje prawa. Jest to niezwykle istotne, aby umowa najmu mieszkania była sporządzona w sposób dokładny, rzetelny i – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

    W zależności od indywidualnych potrzeb wynajmujący (czyli właściciel lokalu), może w takiej umowie określić kwestie, w jaki sposób najemca może użytkować wynajmowane mieszkanie. W związku z tym może umieścić w dokumencie również zapis, który będzie zawierał informacje o zakazie palenia, czy też wprowadzania do lokalu zwierząt. Wynajmujący może również umieścić w umowie najmu wzmiankę o obowiązku najemcy do przeprowadzania drobnych napraw. Jeżeli w mieszkaniu wystąpią usterki, związane z bieżącą eksploatacją – np. wymiana żarówki.

    Umowa najmu dla lokalu mieszkalnego jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla wynajmującego oraz informacją dla najemcy, jakie są jego prawa i obowiązki wobec lokalu. Warto więc postawić na dobre wsparcie prawne przy jej sporządzaniu. Nawet jeżeli w Internecie krążą podstawowe wzory takich umów. Wsparcie specjalisty może okazać się dobrym rozwiązaniem – szczególnie gdy jedna ze stron nie wykazuje chęci w dotrzymaniu warunków umowy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE