- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesSprawozdanie finansowe - kto musi je sporządzać?

    Sprawozdanie finansowe – kto musi je sporządzać?

    Czym jest sprawozdanie finansowe?

    Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, ujęte pod względem finansowym. Dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe nazywa się dniem bilansowym, co oznacza w praktyce, że jeżeli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to dzień bilansowy wypada 31 grudnia.

    Kto ma obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego?

    Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych mają:
     

    • firmy, które muszą prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości, na przykład ze względu na wysokość przychodów lub status prawny
    • firmy, które dobrowolnie wybrały księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości

    Oznacza to, że  forma prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia, bowiem liczy się to jaka metoda ewidencjonowania przychodów i kosztów funkcjonuje w firmie. Obowiązek ten może dotyczyć zatem zarówno spółki kapitałowej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), spółki osobowej (np spółki jawnej), jak też osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

    UWAGA! Spółki jawne lub spółki partnerskie nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego, jeśli mają przychody mniejsze niż równowartość 2 mln euro. Wówczas składają we właściwym Krajowym Rejestrze Sądowym oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Mają na to 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy.

    Co zawiera sprawozdanie finansowe?

    Sprawozdanie finansowe sporządza się po polsku i w walucie polskiej. Składa się z:
     

    • bilansu – wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy
    • rachunku zysków i strat – wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy
    • informacji dodatkowej – która zawiera między innymi opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym przyjętych metod wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego.

    Do sprawozdania finansowego trzeba dołączyć:
     

    • uchwałę zatwierdzającą te dokumenty
    • sprawozdanie z działalności (jeśli jest wymagane – dotyczy m.in. spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych)
    • uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty
    • opinie/sprawozdanie biegłego rewidenta (jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało badaniu).

     

    Gdzie składa się sprawozdanie finansowe?

    Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości – MSR, składają sprawozdanie finansowe do KRS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministra Sprawiedliwości .

    Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, niewpisani do rejestru przedsiębiorców KRS, którzy mają obowiązek sporządzać sprawozdanie finansowe. składają sprawozdanie do Szefa KAS, z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji, przez przeznaczony do tego interfejs webAPI.

    Spółki cywilne nie mają obowiązku przekazania sprawozdania finansowego ani do Szefa KAS, ani do urzędu skarbowego, ani do KRS.

    Uwaga! Obowiązek stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) zamiast ustawy o rachunkowości mają emitenci papierów wartościowych i banki.

    Podstawa prawna:

     Art. 8-9a, 19-19e, 25 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.
    Art.. 2, 45, 52, 69, 70, 77, 79 Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
    Art. 27 ust. 2 Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE