- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeRodzaje wezwań do zapłaty

    Rodzaje wezwań do zapłaty

    Wezwanie do zapłaty wierzyciel załącza również do pozwu jako dowód, że podjął się takiej polubownej próby rozwiązania sporu, czego wymagają przepisy kodeksu postępowania cywilnego w art. 187.
     

    O tym co powinno zawierać wezwanie do zapłaty pisaliśmy tutaj.
     

    Jakie są rodzaje wezwań do zapłaty?
     

    Wezwaniami do zapłaty możemy stopniować ostrzeżenia o konsekwencjach jakie poniesie dłużnik jeśli nie ureguluje szybko swojego zobowiązania oraz skracać termin spłaty zadłużenia.
     

    Wyróżnić możemy:
     

    Przypomnienie– ma zazwyczaj charakter informacyjny, wierzyciel przypomina dłużnikowi, że ma do uregulowania zobowiązanie, wskazuje termin zapłaty, konsekwencje brak wpłaty w terminie.
     

    Zwykłe wezwanie do zapłaty – to początek miękkiej windykacji, ma przypomnieć o tym, że upłynął termin płatności faktury, może określać konkretne sankcje za nieuregulowanie płatności w terminie którymi mogą być np. odsetki za opóźnienie w spłacie, wpisanie na listę dłużników. Jeśli takie wezwanie nie odniesie skutku wówczas można wysłać kolejne, w którym określimy nowy termin płatności.

    Wezwanie do zapłaty pod rygorem wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych–RDN stanowi bazę podmiotów, które nie regulują terminowo swoich zobowiązań bądź są niewypłacalne. Każdy kto planuje współpracę z nowym podmiotem lub chce sprawdzić wiarygodność kontrahenta powinien do niej zajrzeć. Do bazy tej może trafić osoba fizyczna jak i przedsiębiorca na wniosek wierzyciela lub z urzędu, na mocy wyroku sądu.Wierzyciel, aby móc wpisać dłużnika do RDN musi dysponować przeciwko niemu odpowiednim tytułem wykonawczym oraz wezwaniem do zapłaty stanowiącym dowód niedokonania spłaty zobowiązania.Wierzyciel może wpisać do rejestru wyłącznie osobę fizyczną, także tę, która prowadzi działalność gospodarczą lub sprawuje funkcję np. prezesa spółki, jednak nie samą spółkę.

    Wezwanie do zapłaty pod rygorem wpisu na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej – wezwanie w którym umieścimy ostrzeżenie o zastosowaniu takiej sankcji często prowadzi do natychmiastowej wpłaty dłużnika. Do rejestru wpisujemy dłużnika, którego łączna kwota zadłużenia wynosi co najmniej 500 zł (w przypadku osób prawnych) i odpowiednio 200 zł (w przypadku konsumentów), a termin wymagalności spłaty zobowiązania przekroczył 60 dni. Warunkiem jest upływ co najmniej miesięcznego terminu od wysłanie wezwania do dłużnika; Ostrzeżenie w wezwaniu o zastosowaniu takiej sankcji powoduje, że do dłużnika który do tej pory czuł się bezkarny, zaczyna docierać informacja, że coraz więcej osób może dowiedzieć się o jego nieuczciwym postepowaniu i natychmiast ureguluje swoje zobowiązanie.

    Wezwanie do zapłaty pod rygorem wpisu na internetową listę dłużników – informacja o możliwości sprzedaży wierzytelności na internetowej liście skutkuje często dobrowolną spłatą zadłużenia przez dłużnika, może on bowiem zacząć obawiać się, że nie będzie wiedział do kogo trafi jego dług i jakie kroki w stosunku do niego będą podejmowane przez nowego wierzyciela.

    Wezwanie do zapłaty pod rygorem zawiadomienia prokuratury o popełnieniu przestępstwa – jest to ostateczność. Wierzyciel musi mieć podstawy z których wynika iż dłużnik popełnił wskazane w treści wezwania przestępstwo wyłudzenia lub przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu (np. utrudnianie dochodzenia roszczeń, doprowadzenie do bankructwa, zaspokajanie tylko niektórych wierzycieli).
     

    Przedsądowe wezwanie do zapłaty -to kolejne pismo wysyłane do nieuczciwego kontrahenta. Wskazywany jest w nim kolejny termin do uregulowania zobowiązania z zaznaczeniem, że jeśli to nie nastąpi to wierzyciel rozważa skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

    Ostateczne wezwanie do zapłaty -wierzyciel w tym przypadku wskazuje, że to już ostatnia próba na uregulowanie zadłużenia, wyznaczając jednocześnie ostatni termin do którego należy wpłacić wymaganą kwotę. Wierzyciel zaznacza jednocześnie, że brak reakcji będzie skutkował wystąpieniem przez niego na drogę sądową w celu dochodzenia swoich należności, a kwota długu powiększona o koszty procesowe.
     

    Zarówno ostateczne lub przedsądowe wezwania do zapłaty warto wysłać dłużnikowi listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, takie wezwanie bowiem wraz z potwierdzeniem odbioru będzie stanowiło element pozwu i dowód na to, że strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu, a w przypadku pozytywnego odebrania pisma, będziemy mieli potwierdzenie adresu pozwanego.


    Sądowe wezwanie do zapłaty

     

    Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty – powinno być przesyłane po uzyskaniu sądowego nakazu zapłaty, ale przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego u komornika sądowego. To ostatnia szansa dłużnika na uniknięcie postępowania egzekucyjnego oraz związanych z nim kosztów.
     

    Przepisy prawa nie określają ilości wezwań jakie powinniśmy wysłać, aczkolwiek im większa liczba wezwań, tym większa szansa na zmobilizowanie dłużnika i odzyskanie długu.
     

    Wezwanie zapłaty może być wysłane bezpośrednio przez wierzyciela albo kancelarię prawną lub firmę windykacyjną. Można również skorzystać z narzędzi i platform, które umożliwiają windykacje online, bez wychodzenia z domu, oszczędzając nasz czas, a jednocześnie zapewniając  profesjonalną obsługę zlecenia. Jednym z takich narzędzi jest platforma VIBIL, która umożliwia zdalne zlecenie windykacji w ramach miesięcznego abonamentu. Do przekazania sprawy, poza rejestracją, wystarczy przesłać skan dokumentu, który dotyczy roszczenia, wraz z krótkim opisem sprawy. Resztą zajmą się już specjaliści. Subskrybent oprócz abonamentu, nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE