- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesCo to są wydatki sądowe?

    Co to są wydatki sądowe?

    Art. 5 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych określa, że wydatki obejmują w szczególności:

    • koszty podróży strony zwolnionej od kosztów sądowych związane z nakazanym przez sąd jej osobistym stawiennictwem;
    • zwrot kosztów podróży i noclegu oraz utraconych zarobków lub dochodów świadków;
    • wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie;
    • zryczałtowane koszty przeprowadzenia dowodu z opinii opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów;
    • wynagrodzenie należne innym osobom lub instytucjom oraz zwrot poniesionych przez nie kosztów;
    • koszty przeprowadzenia innych dowodów;
    • koszty przewozu zwierząt i rzeczy, utrzymywania ich lub przechowywania;
    • koszty ogłoszeń;
    • koszty osadzenia i pobytu w areszcie;
    • ryczałty należne kuratorom sądowym za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w sprawach: o unieważnienie małżeństwa, o rozwód oraz separację, a także za uczestniczenie przy ustalonych przez sąd kontaktach rodziców z dziećmi;
    • koszty wystawienia zaświadczenia przez lekarza sądowego;
    • koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd.

    Przeważnie wysokość wydatków nie jest określona w przepisach, a zależy od przedłożonej dokumentacji. Niektóre wydatki mają ustalony górny limit, a inne są zryczałtowane.

    Zgodnie z art. 5 ust.2 i 3 ustawy wydatki związane z doręczaniem pism sądowych nie obciążają stron, z wyjątkiem kosztów doręczenia korespondencji za pośrednictwem komornika oraz dodatkowych kosztów doręczenia za granicą, w tym kosztów tłumaczenia. Ta sama sytuacja dotyczy wydatków związanych ze zwrotem opłat.

    Do uiszczenia kosztów sądowych (o kosztach pisaliśmy tutaj ) w postaci wydatków zgodnie z art. 2 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zobowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej.Przyjmuje się, że koszty sądowe- również poniesione przez naszego przeciwnika ponosi przegrany w sprawie.

    Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zmaga się z nieuczciwym kontrahentem, być może będziesz zmuszony ponieść takie koszty chcąc odzyskać swoje pieniądze z zaległej faktury, jeśli zdecydujesz się wystąpić na drogę sądową.

    Zanim jednak dojdzie do postępowania sądowego warto podjąć próbę polubownego załatwienia sprawy. Platforma do windykacji online VIBIL oferuje zdalne zlecenie monitoringu faktur i windykacji w ramach miesięcznego abonamentu w wysokości 49 zł.W ramach wspomnianego abonamentu specjaliści z VIBIL obsługują niespłacone zobowiązania na każdym etapie, od monitoringu płatności przez windykację polubowną do postępowania sądowego, pokrywane są też opłaty sądowe, których zwrot później dochodzony jest od dłużnika i nie obciąża w żaden sposób wierzyciela. Warto zatem sprawdzić windykacje w modelu subskrypcyjnym, którą proponuje VIBIL, aby szybko i skutecznie oraz bez dodatkowych kosztów odzyskać pieniądze z zaległych faktur.

     

    p> 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE