- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesRyczałt od przychodów ewidencjonowanych - na czym polega ta forma opodatkowania?

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – na czym polega ta forma opodatkowania?

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. W ryczałcie stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 2% do 17%.

    W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych podstawę opodatkowania stanowi osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń. Dlatego ryczałt opłaca się przedsiębiorcom, którzy nie ponoszą znacznych kosztów związanych z prowadzeniem działalności – wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że nie można uwzględnić ponoszonych kosztów w rozliczeniach podatkowych.

     W przypadku opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:
     

    • nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem
    • nie można skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci
    • nie wygeneruje się straty podatkowej, nawet gdy twoje wydatki znacznie przekraczają osiągane przychody.

    Gdy w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej według skali bądź w formie stawki liniowej przedsiębiorca poniósł stratę podatkową, może ją rozliczyć po zmianie na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

    Kto nie może stosować ryczałtu?

    Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączone zostały niektóre rodzaje działalności. Ponadto nie mogą go stosować przedsiębiorcy, którzy dokonali określonych zmian w danym roku podatkowym, oraz firmy, które świadczą usługi na rzecz byłego pracodawcy.

    Z ryczałtu nie mogą korzystać:
     

    • osoby opłacające w tym samym roku podatek w formie karty podatkowej

    Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać osoby, które w poprzednim roku były opodatkowane w formie karty podatkowej pod warunkiem, że nie przekroczyły przychodów w wysokości 2 mln euro. W takim przypadku limit osiągniętych przychodów jest weryfikowany wyłącznie na podstawie faktur lub rachunków wystawionych w poprzednim roku.
     

    • osoby korzystające z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego
    • osoby osiągające w całości bądź części przychody z prowadzenia apteki
    • osoby osiągające w całości bądź części przychody z działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych
    • osoby osiągające w całości bądź części przychody z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych
    • osoby wytwarzające wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

    Dodatkowo z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie skorzysta się w roku podatkowym, w którym podejmuje się działalność po zmianie:
     

    • z działalności wykonywanej samodzielnie na działalność wykonywaną w formie spółki z małżonkiem
    • z działalności wykonywanej w formie spółki małżonków na działalność wykonywaną przez jednego lub każdego z małżonków
    • z działalności prowadzonej samodzielnie przez jednego małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

    – jeżeli przed zmianą którykolwiek z małżonków opłacał z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W takim przypadku ryczałt będzie można wybrać w kolejnym roku podatkowym.

    Nie można korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli rozpoczyna się działalność samodzielnie lub w formie spółki i w ramach prowadzonej działalności uzyskasz przychody ze sprzedaży towarów, wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, z którym współpracowało się na podstawie umowy o pracę w roku podatkowym lub poprzednim roku podatkowym, a  działalność jest zbliżona do działalności wykonywanej w ramach umowy o pracę.
     

    Kto może stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

    Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać:
     

    • osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej
    • przedsiębiorstwo w spadku
    • spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne
    • spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku
    • spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne

    – których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu 2 mln euro, obliczonego według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

    Limit dotyczy:
     

    • przychodów osiągniętych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie
    • sumy przychodów wspólników z działalności prowadzonej w formie spółki jawnej lub cywilnej.

    UWAGA! Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą samodzielnie oraz w formie spółki, limit przychodów za rok poprzedni odnosisz odrębnie do działalności prowadzonej w formie spółki i w ramach działalności prowadzonej samodzielnie. Fakt, że w ramach jednej z form aktywności gospodarczej przekroczysz limit 2 mln euro nie pozbawia cię możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w ramach drugiej działalności.

    Ważne! Do limitu 2 mln euro nie wlicza się kwot, które zmniejszyły lub zwiększyły przychody, dla których upłynął 90-dniowy termin płatności.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE