- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesInvestor Desk i Interpretacja 590. Rząd zachęca inwestorów

    Investor Desk i Interpretacja 590. Rząd zachęca inwestorów

    Investor Desk

    Zgodnie z zapowiedzią, dla strategicznych klientów zarówno zza zagranicy jak i z Polski ma powstać Centrum Obsługi Inwestora. Będzie ono dbało o ich kompleksową obsługę, zarówno na etapie wydawania Interpretacji 590, jak i potem, w ramach bieżącej obsługi firmy, która zdecydowała się postawić na Polskę.

    Interpretacja 590

    Czym jest Interpretacja 590? Ma być wydawana wielkim inwestorom i stanowić jedną opinię o wszystkich podatkowych skutkach zainwestowania w Polsce. Interpretacja 590 ma być więc przygotowanym bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów porozumieniem inwestycyjnym. Jak tłumaczy resort finansów, Interpretacja 590 będzie listem żelaznym który da inwestorowi nie tylko najwyższą ochronę, ale również wysoki prestiż i rangę porozumienia. Będzie to usługa premium dla firm, które zdecydują się postawić na Polskę.

    Interpretacja 590 obejmować będzie nie tylko interpretację indywidualną, ale także ekwiwalent wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, opinii zabezpieczającej i uprzedniego porozumienia cenowego. Po zawarciu umowy z inwestorem, będzie obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania. Możliwe będą renegocjacje jej treści skutkujące zmianami w porozumieniu, w tym przedłużeniem okresu jego obowiązywania.

    Podatkowe Grupy VAT

    Jak wskazuje resort finansów, aktualnie podatkowe grupy kapitałowe mogą w Polsce rozliczać wspólnie tylko CIT. Brakuje im wspólnego rozliczenia VAT, które jest europejskim standardem. Ten brak sprawia, że Polska jest mniej konkurencyjnym miejscem inwestowania niż większość krajów Unii Europejskiej. Dlatego też planuje się  wprowadzić Grupy VAT.

    w planach jest uproszczenie zakładania podatkowych grup kapitałowych, tak by Grupy VAT były jeszcze bardziej dostępne. Dlatego już od stycznia przyszłego roku zostaną one otworzone również na firmy z sektora MŚP. W przeciwieństwie do grup kapitałowych w CIT, w Grupach VAT nie będzie limitu minimalnej wysokości kapitału zakładowego. Dodatkowo zmniejszone zostanie kryterium udziałowe, które wyniesie 50%, a nie tak jak w Grupach CIT 75%.

    Polska Spółka Holdingowa (PSH)

    Rząd proponuje, aby  dywidenda otrzymywana przez PSH ze spółki zależnej była zwolniona z podatku w 95%. Tu beneficjentami będą inwestorzy spoza Unii Europejskiej. O ile firmy pochodzące z EOG i Szwajcarii są z opodatkowania całkowicie zwolnione, to inwestor z kraju trzeciego, np. Stanów Zjednoczonych czy Japonii, musi zapłacić podatek od całej wypłacanej dywidendy.

    Teraz podatek będzie pobierany jedynie od 5% wartości wypłacanej dywidendy. Resort Finansów szacuje, że  będzie to bardzo poważna zachęta dla inwestorów spoza UE do zainwestowania w Polsce. Firmy pochodzące z Unii Europejskiej również skorzystają ze zmiany. Będą mogły zdecydować czy korzystają z całkowitego zwolnienia z podatku po dwóch latach posiadania akcji czy z 95-procentowego dwa razy szybciej, czyli już po roku.

    Aktualnie jeśli spółka matka decyduje o sprzedaży swojej spółki córki, to od zbycia udziałów płaci 19% CIT. Inaczej jest np. we Włoszech, w Szwecji czy w Austrii, gdzie takie opodatkowanie nie występuje.

    Prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej

    Prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej jest atrakcyjnym modelem biznesowym, którego zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Obecnie PGK mogą teraz utworzyć spółki kapitałowe, których przeciętna wysokość kapitału zakładowego wynosi pół miliona zł. Rząd proponuje  zmniejszenie tej wartości o połowę, do 250 tys. Dzięki temu możliwość założenia grupy podatkowej będzie otwarta dla mniejszych podmiotów. Resort finansów chce również dopuścić połączenia, przekształcenia oraz podziały spółek, które tworzą PGK. Zniesiony ma być też warunek rentowności. Jej brak skutkuje automatyczną utratą przez grupę statusu podatnika.

    Źródło:

    Oficjalna strona MF.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE