- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej

    Zlecenie czy dzieło?

    Umowa zlecenie

    Umowa zlecenia jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla dającego zlecenie. W praktyce jednak umową zlecenia określa się również umowy o świadczenie usługi. Wynika to z tego, iż przepisy dotyczące zlecenia stosuje się również do umów o świadczenie usług.

    Umowy zlecenia i umowy o świadczenie usługi służą realizacji zadań, które polegają na wykonywaniu powtarzalnych czynności, takich jak na przykład sprzątanie pomieszczeń, roznoszenie ulotek, wykłady, tłumaczenia tekstów, naprawy, wykonywania prac montażowych, porządkowych, pielęgnacja roślin, koszenie trawy, zbiór owoców.

    Zamawiający czyli zleceniodawca to osoba lub podmiot, który powierza wykonanie określonych czynności, a przyjmujący zamówienie, czyli zleceniobiorca to osoba lub podmiot realizujący usługę.

     

    Zleceniobiorca jest zobowiązany do starannego działania i dołożenia należytej staranności w wykonywaniu zleconych czynności.

     

    Umowa zlecenia a umowa o pracę

    W odróżnienie od umowy o pracę, przy umowie zlecenia nie jest możliwe:
     

    • daleko idące podporządkowanie osoby wykonującej pracę
    • szczegółowa organizacja pracy przez zleceniodawcę, w szczególności określanie godzin i miejsca pracy
    • realizacja zadań według wskazówek i bieżących poleceń.
       

    Podstawowe elementy umowy zlecenie

    Do podstawowych elementów umowy zlecenia (o świadczenie usług) należy:

    1. określenie stron (zleceniodawca i  zleceniobiorca)
     

    • jeżeli jesteś osobą fizyczną, powinieneś podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dokumentu tożsamość (dowód, paszport)
    • jeżeli jesteś przedsiębiorcą, powinieneś podać imię i nazwisko, nazwę firmy, adres zamieszkania, PESEL, nr dowodu tożsamości, nr NIP, nr REGON; załącz zaświadczenie z CEIDG (wydruk ze strony)
    • w przypadku spółki prawa handlowego podaje się: nazwę spółki, jej siedzibę i adres, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru, wysokość kapitału zakładowego oraz osobę lub osoby uprawnione do reprezentacji spółki; należy załączyć wydruk ze strony Krajowego Rejestru Sądowego.

    2. data zawarcia umowy
    3. określenie przedmiotu umowy – rodzaju świadczonej usługi
    4. zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania określonych w umowie obowiązków
    5. określenie czasu trwania umowy
    6. określenie wynagrodzenia.

     

    Opcjonalnie w umowie możesz określić: wymagane kwalifikacje, miejsce świadczenia zlecenia, kwestie przeniesienia praw autorskich, kar umownych za nienależyte, nieterminowe wykonanie umowy.

    Umowa o dzieło

    Umowa o dzieło jest regulowana Kodeksem cywilnym. Polega na powierzeniu wykonania określonego dzieła za wynagrodzeniem. Dla umowy o dzieło charakterystyczne jest:
     

    • doprowadzenie do konkretnego, zindywidualizowanego rezultatu,
    • nie chodzi o wykonywanie konkretnych, powtarzalnych czynności, takich jak na przykład składanie pudełek
    • rezultat umowy o dzieło musi być z góry określony i mieć samoistny byt.

     

    Zamawiający czyli zleceniodawca to osoba lub podmiot, który powierza wykonanie dzieła, a przyjmujący zamówienie, czyli zleceniobiorca to osoba lub podmiot, który ma przygotować dzieło. W umowie przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Podstawową cechą umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego w umowie rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej. Wykonanie dzieła najczęściej polega na wytworzeniu rzeczy, zmianie rzeczy już istniejącej lub naprawieniu rzeczy, przerobieniu rzeczy, uzupełnieniu albo rozbudowie rzeczy, połączeniu rzeczy z innymi rzeczami czy dodaniu części składowych.

    Do podstawowych elementów umowy o dzieło należy:
     

    • określenie stron; zamawiający i przyjmujący zamówienie
    •   jeżeli jesteś osobą fizyczną, powinieneś podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dokumentu tożsamość (dowód, paszport)
    •   jeżeli jesteś przedsiębiorcą, powinieneś podać imię i nazwisko, nazwę firmy, adres zamieszkania, PESEL, nr dowodu tożsamości, nr NIP, nr REGON; załącz zaświadczenie z CEIDG (wydruk ze strony)
    •   w przypadku spółki prawa handlowego podaje się: nazwę spółki, jej siedzibę i adres, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru, wysokość kapitału zakładowego oraz osobę lub osoby uprawnione do reprezentacji spółki; należy załączyć wydruk ze strony Krajowego Rejestru Sądowego.
    • data zawarcia umowy
    • określenie przedmiotu umowy
    • określenie czasu na wykonanie dzieła,
    • określenie wynagrodzenia.

    UWAGA! Od 1 stycznia 2021 roku płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło musi informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu każdej umowy o dzieło w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE