Świadczenia medyczne dla zaszczepionych na Covid-19
Jak zapowiedział Minister Zdrowia, rozważane jest wprowadzenie ograniczeń w dostępie do usług publicznych, w tym usług medycznych, dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19. Pomoc medyczna byłaby udzielana bez ograniczeń jedynie w nagłych i krytycznych sytuacjach.
Konfrontując słowa szefa resortu zdrowia z obowiązującymi przepisami prawa należy wskazać z jednej strony przepis art. 68 Konstytucji, zgodnie z którym każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a obywatelom władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, z drugiej zaś przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 6 wskazanej ustawy, zadania władz publicznych w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej obejmują w szczególności tworzenie warunków funkcjonowania systemu ochrony zdrowia czy promocję zdrowia i profilaktykę, mające na celu tworzenie warunków sprzyjających zdrowiu a także finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Art. 15 natomiast wskazuje koszyk świadczeń gwarantowanych. Świadczeniobiorcy przysługują świadczenia gwarantowane z zakresu:
Co dalej ze składką zdrowotną?
Skoro uprzywilejowani w dostępie do świadczeń medycznych miałyby być jedynie osoby zaszczepione przeciwko Covid -19 pojawia się pytanie o sens dalszego pobierania składki na ubezpieczenie zdrowotne w pełnym wymiarze. Jeżeli świadczenia medyczne i tak nie będą przyznawane osobom niezaszczepionym w takim stopniu jak zaszczepionym, to osoby odmawiające szczepienia powinny zostać zwolnione z obowiązku zapłaty całej składki do kwoty odpowiadającej wymiarowi udzielanych świadczeń.
Ograniczenie dostępu do usług publicznych a wymiar podatku dochodowego
Podobną dyskusję można również rozpocząć w kontekście pozostałych usług publicznych. Jeżeli osoby niezaszczepione miałaby mieć ograniczony dostęp np. do transportu miejskiego czy transportu kolejowego, to rodzi się pytanie, czy również wymiar naliczanego im podatku nie powinien zostać odpowiednio obniżony. Chodzi przede wszystkim o podatek dochodowy, który naliczany jest indywidualnie. Płacone podatki służą bowiem wypełnianiu zadań oraz realizowaniu przez państwo funkcji w zakresie zaspokojenia potrzeb społecznych i gospodarczych.
Podstawa prawna:
Art. 68 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. – Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U.1997.78.483).
Art. 6, art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U.2020.1398)