Jesteś tutaj:
Majątek i pieniądze
13.07.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
2,5/2

SLIM VAT spełni oczekiwania przedsiębiorców?

SLIM VAT to kolejna propozycja Ministerstwa Finansów, które ma w założeniu stanowić pakiet uproszczeń, będący odpowiedzią na zgłaszane MF oczekiwania przedsiębiorców. Czy na pewno?

SLIM VAT

 

SLIM VAT to akronim utworzony ze słów simple, local and modern. Projekt SLIM VAT wprowadza zmiany w VAT w czterech obszarach. Zdaniem wiceministra finansów Jana Sarnowskiego,  SLIM VAT oznacza podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje.

 

Szczegóły pakietu SLIM VAT

 

System SLIM VAT ma zawierać rozwiązania dotyczące faktur korygujących. W odniesieniu do faktur korygujących in-minus zniesiony zostanie warunek uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

 

W przypadku faktur korygujących in-plus, w ustawie o VAT wprowadza się przepisy wskazujące sposób ich rozliczenia (zwiększających podstawę opodatkowania). Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie. Po zmianie podatnicy zyskają pewność co do właściwego sposobu rozliczenia – rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).

 

 

 

 

Wydłużenie terminu do odliczenia VAT

 

Pakiet rozwiązań zakłada również wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy ( o 1 miesiąc ). Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji, co wyeliminuje częste i niepotrzebne de facto korekty VAT.

 

Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży

 

SLIM VAT zawiera rozwiązanie umożliwiające odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego. Oznacza to likwidację zakazu odliczenia dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży.


Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

 

Resort finansów uznał za zasadne podniesienie kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.


Wybór zasady przeliczenia kursu walut

 

Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Przykładowo podatnik VAT świadczący usługę budowlaną B2B stosuje obecnie dwa różne kursy (dla VAT w dacie z dnia przed wystawieniem faktury, dla PIT/CIT w dacie z dnia przed wykonaniem usługi). Po zmianie przepisów będzie mógł ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT/CIT.

 Źródło:
Oficjalna strona MF.
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.