- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePomoc finansowa dla ofiar nawałnic - jakie warunki należy spełnić?

    Pomoc finansowa dla ofiar nawałnic – jakie warunki należy spełnić?

    Pomoc przeznaczona  dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych wskutek nawałnic

    Państwowa pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych. W jej ramy wchodzą specjalne zasiłki, przeznaczone m. in. na pomoc w remoncie budynku/lokalu mieszkalnego, w odbudowie budynku/lokalu mieszkalnego.

    Zasiłek dla ofiar żywiołu

    Specjalny zasiłek dla ofiar żywiołu  wypłaca właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej. Jego maksymalna wysokość to 6 tysięcy złotych. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko cześć VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego). Z tego względu oczekiwanie na jego wypłatę może trochę potrwać.

    Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego

    Inną formą oferowanej pomocy jest zasiłek na remont budynku mieszkalnego. Kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych,  ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych).

    Pomoc na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego

    Również możliwe jest uzyskanie pomocy finansowej na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego. Kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

    Inne formy pomocy przewidywane przez przepisy o pomocy społecznej

    Inne możliwe formy pomocy wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:

    • Udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania.
    • Praca socjalna.
    • Poradnictwo specjalistyczne.
    • Wsparcia w formie interwencji kryzysowej.
    • Pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE