Jesteś tutaj:
Majątek i pieniądze
25.02.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

RODO na feriach zimowych

Półmetek ferii zimowych za nami. Choć tegorocznej aurze bliżej do wiosennej, białe szaleństwo w górach trwa. A wraz z nim dowodowy zawrót głowy.

Wypożyczasz sprzęt? Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

 

Wypożyczasz sprzęt, a w zamian wypożyczalnia zabiera twój dowód osobisty w zastaw? Nie musisz się na to zgadzać. Utarta od lat praktyka nie ma bowiem pokrycia w obowiązujących przepisach. Podobnie nie należy zostawiać innych dokumentów potwierdzających tożsamość, jak np. jak paszport, prawo jazdy czy legitymacja szkolna lub studencka. Warto też pamiętać, że dokumenty są wydawane w celach ściśle określonych przepisami prawa i zawierają wskazany w nich katalog danych osobowych, który jest szerszy niż ten, jaki można uznać za niezbędny dla realizacji określonego celu.


 

 

Zatrzymywanie dokumentów potwierdzających tożsamość niezgodne z prawem

 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, zgodnie z prawem nikt nie może wymagać od nas pozostawiania w zastaw dowodu osobistego ani innych dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. atrzymywanie dokumentów potwierdzających tożsamość prowadzi nie tylko do naruszenia krajowych przepisów, ale także zasad zawartych w ogólnym rozporządzeniu ochronie danych (RODO). Chodzi o zasady: zgodności z prawem, ograniczenia celu oraz adekwatności (art. 5 RODO).

 

Kopiowanie dokumentów tożsamości

 

Inną stosowaną przez usługodawców praktyką jest kopiowanie dokumentów tożsamości. Również takie zachowanie naraża nas na niebezpieczeństwo, dlatego nie należy się na nie godzić. Jeżeli przedsiębiorca tłumaczy, że to jest wymagane do dochodzenia ewentualnych roszczeń, np. za zniszczony czy nieoddany sprzęt, możemy swą odmowę argumentować tym, że wystarczające powinno być spisanie z dokumentu informacji, które będą pomocne przy dochodzeniu ewentualnych roszczeń np. imienia i nazwiska czy numeru PESEL. Nieuzasadnione jest jednak przetwarzanie wszystkich danych widniejących np. w dowodach osobistych. Innym rozwiązaniem jest też wpłacenie kaucji za wypożyczony sprzęt. Naszą argumentację wesprze również powołanie się na tożsame z powyższym stanowisko Prezesa UODO.

 

Zwrot sprzętu = zwrot formularza zawierającego dane osobowe

 

Umowa o wypożyczenie sprzętu zobowiązuje nas do zwrotu sprzętu. Z kolei przepisy RODO zobowiązują przedsiębiorcę do tego, by po ustaniu umowy usunął nasze dane osobowe. Dlatego jeżeli przedsiębiorca spisał dane z dowodu osobistego, to mamy prawo żądać, by po tym jak oddamy wypożyczony sprzęt, usunął je albo zwrócił nam formularz lub notatkę, na których je zapisał.

 

Kradzież tożsamości

 

Dysponowanie przez osoby trzecie naszym dokumentem tożsamości rodzi poważne niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości. Złodzieje tożsamości podszywają się pod swoje ofiary, dokonują w ich imieniu i na ich rachunek wielu transakcji, zawierają umowy i zaciągają zobowiązania finansowe. Dlatego powinniśmy zawsze pozostać czujni, zwłaszcza w czasie ferii i urlopów, gdy nasza uwaga skupia się głównie na wypoczynku.


Źródło:
Oficjalna strona UODO.     
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.