- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesJak przygotować się do kontroli podatkowej w firmie?

    Jak przygotować się do kontroli podatkowej w firmie?

    Kontrola podatkowa – kiedy dostaniesz zawiadomienie?

    Dobrą informację stanowi fakt, że w większości przypadków kontrola podatkowa powinna być zapowiedziana. Nie musisz więc obawiać się, że kontrola rozpocznie się nagle bez Twojej wiedzy. Zawiadomienie ze strony instytucji skarbowych powinno wpłynąć od 7 do 30 dni przed wizytacją. Jeśli kontrola ma rozpocząć się przed ustawowymi 7 dniami, to wówczas niezbędna jest zgoda kontrolowanego. Przeprowadza ją zazwyczaj główny specjalista do spraw kontroli podatków pośrednich. W sytuacji, gdy pomimo upływu 30 dni, kontrola nie została wszczęta, fiskus ma obowiązek wyznaczyć nowy termin. Warto wykorzystać ten czas, chociażby na skompletowanie i weryfikację dokumentacji. Zdarza się, że przedsiębiorcy zgadzają się, aby kontrola rozpoczęła się szybciej niż wymagane 7 dni od zawiadomienia, co niekoniecznie może okazać się korzystne. Taki krok odbiera im możliwość uporządkowania spraw podatkowych czy ew. złożenia korekt deklaracji.

     

    Co warto zrobić przed kontrolą podatkową?

    Po otrzymaniu zawiadomienia o zbliżającej się kontroli, warto przyjrzeć się bliżej dokumentacji podatkowej. Kontroli podlegają podatki pośrednie, jak np. VAT, jak i bezpośrednie, czyli m.in PIT i CIT – więcej: www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/podatki-posrednie.html. To okres kiedy przedsiębiorca ma czas na korektę faktur, a nawet deklaracji podatkowych. W celu ich modyfikacji, należy wysłać deklarację korygującą, która uzupełniona zostanie o uzasadnienie określonych zmian. Sprawdzić należy także, czy nie posiadamy ewentualnych zaległości podatkowych. Jeśli tak, to należy je uiścić wraz z odsetkami za zwłokę.

    Jeżeli firma obsługuje kontrahentów zagranicznych, to zapewne posiada dokumentację w języku obcym. Podczas kontroli może okazać się, że niezbędne jest jej przetłumaczenie, dlatego warto zrobić to zawczasu. Translacja musi zostać dokonana przez biegłego, w innym przypadku może nie zostać zaakceptowana.

     

    E-kontrola podatkowa – jak przebiega?

    Co ciekawe, firma może zostać poddana e-kontroli podatkowej. Dotyczy to jednak wyłącznie firm, które posiadają elektroniczny system finansowo-księgowy. W tym przypadku następuje pobranie wszystkich danych z systemu, które są potrzebne podczas kontroli. Cały ten proces odbywa się automatycznie, ponieważ dane analizowane są przez zaawansowane aplikacje informatyczne. Warto wiedzieć, że jeszcze przed rozpoczęciem kontroli, firma zobligowana jest do pisemnego poinformowania kontrolerów o stosowanym oprogramowaniu, a także obsługiwanych formatach plików. Dobrym krokiem jest również sprawdzenie konfiguracji systemu.

     

    Nieobecność podczas kontroli – co wtedy?

    Zdarza się, że przedsiębiorca nie może być obecny podczas kontroli. Co wówczas należy zrobić? W takiej sytuacji przepisy dopuszczają wskazanie osoby, która będzie reprezentować podatnika podczas kontroli skarbowej. Takie upoważnienie należy złożyć w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego oraz prezydenta miasta (lub burmistrza). Reprezentant ma prawo m.in. na wyrażenie zgody na wszczęcie kontroli przed upływem wymaganych 7 dni od daty doręczenia zawiadomienia, złożenia wyjaśnień do kontroli czy wszystkich czynności kontrolnych. Alternatywę dla wyznaczenia reprezentanta stanowi udzielenie pełnomocnictwa. Osoba, która otrzyma pełnomocnictwo zyskuje szerszy zakres uprawnień.

     

    Prawa i obowiązki w czasie kontroli podatkowej

    \Warto znać swoje prawa w czasie kontroli podatkowej. Podstawowe z nich dotyczy uczestnictwa w czynnościach kontrolnych bądź wyznaczenia reprezentanta na ten czas. Podatnik ma także prawo wymagać od kontrolujących przestrzegania przepisów o BHP, które obowiązują w danej placówce. Może jednocześnie złożyć zastrzeżenia do protokołu kontroli skarbowej, a nawet domagać się odszkodowania w trybie cywilnym, o ile uzna, że poniósł szkodę na skutek prowadzenia czynności kontrolnych.

    Kontrola podatkowa nakłada na podatnika także obowiązki. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in. udostępnienie akt i dokumentów, zapewnienie dostępu do wymaganych pomieszczeń, sporządzenie spisu z natury (na żądanie kontrolujących),a także okazanie majątku, który podlega kontroli.

    Kontrola podatkowa może dotyczyć każdego przedsiębiorstwa. Warto jednak wiedzieć, że nie może odbyć się niezapowiedziana, dzięki czemu zyskujemy czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów i dopilnowanie rozliczeń podatkowych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE