Jesteś tutaj:
Majątek i pieniądze
19.11.2019 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2

Gdzie naprawdę trafią pieniądze Polaków zgromadzone w OFE?

Likwidacja OFE staje się faktem. Czy się to nam podoba, czy nie, pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych będziemy musieli oddać i jeszcze za to zapłacić. Ponieważ oszczędności emerytalne są rzeczą istotną dla każdego z nas, warto dowiedzieć się, gdzie i na jakich zasadach zostaną przeniesione nasze środki pieniężne. Zwłaszcza że oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

Likwidacja OFE

 

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada wprost, że  Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był wyłącznie na następujących filarach:

 • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
 • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
 • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).


 

 

 

Za przekształcenie OFE ubezpieczeni zapłacą opłatę przekształceniową

 

Analizując przepisy nowej ustawy nie sposób postawić pytania, dlaczego za likwidację  OFE, na które my – Polacy nie mamy wpływu, musimy jeszcze zapłacić specjalną opłatę przekształceniową?  Otóż jak wynika z przepisów, opcją domyślną dla członków OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne. W tym wypadku jednak  każdy z nas zapłaci opłatę przekształceniową w wysokości 15%.

 

Podatek za przeniesienie pieniędzy z OFE

 

Polacy którzy skorzystają z domyślnej opcji przeniesienia środków na Indywidualne Konta Emerytalne zapłacą 15% podatek. Zdaniem rządu, opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.

 

Środki na IKE są dziedziczne

 

Skoro rząd zdecydował pobierać z naszych emerytalnych oszczędności podatek, to sprawdźmy co skorzystamy decydując się na opcję domyślną. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r. Pozostaje jednak pytanie, czy za 5 lat nie usłyszymy o pilnej „potrzebie reformy” IKE i konieczności przeniesienia zgromadzonych tam środków do ZUS, rzecz jasna za kolejną „opłatą przekształceniową”.


Przekazanie środków do ZUS

 

Alternatywą dla tej opcji będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone. Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.

 

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych

 

Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) – zarządzające OFE – przekształcą się w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). OFE staną się Specjalistycznymi Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE.


Zarządzanie środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej

 

Przyjęto, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. FRD pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.