- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesLeasing nowego auta. Poznaj jego największe zalety

    Leasing nowego auta. Poznaj jego największe zalety

    Nawet 45% podpisanych umów leasingowych dotyczy pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 t – tak wynika z danych za pierwszą połowę 2018 roku opublikowanych przez Związek Leasingu Polskiego. Tak duże zainteresowanie leasingiem samochodowym wynika z korzyści, jakie mogą osiągnąć przedsiębiorcy.

    Leasing nowego pojazdu – najważniejsze korzyści

    Zakup nowego samochodu za gotówkę jest dla przedsiębiorców inwestycją mało opłacalną. Przede wszystkim wymaga sporych nakładów pieniężnych, co może doprowadzić do zachwiania równowagi finansowej. Mało korzystne są też limity związane z odpisami amortyzacyjnymi. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców skłania się ku leasingowi samochodowemu.

    • Możliwość nabycia auta przy minimalnym zaangażowaniu środków własnych

    Opłatę wstępną można ustalić na minimalnym poziomie, co pozwala uniknąć dużych wydatków „na start”. Wpłacając np. 10% wartości pojazdu, przedsiębiorca nie musi angażować środków własnych przedsiębiorstwa.

    Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ pozwala zachować płynność finansową i jednocześnie umożliwia wzięcie leasingu firmom dopiero rozpoczynającym działalność.

    • Przewidywalne koszty użytkowania pojazdu

    Koszty związane z leasingiem samochodowym są z góry znane – informuje o nich podpisana umowa. Dzięki temu żaden dodatkowy wydatek nie będzie dla przedsiębiorcy zaskoczeniem. Zobowiązany jest on wyłącznie do opłacania rat leasingowych oraz pokrycia kosztów związanych z paliwem. Żadne koszty napraw usterek fabrycznych nie wchodzą w grę – nowy samochód jest bowiem na gwarancji producenta.

    • Możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej

    Leasing samochodowy pozwala przedsiębiorcom na optymalizację podatkową, tj. obniżenie wysokości podatku dochodowego.

    W przypadku leasingu operacyjnego, wszelkie wydatki związane z tą formą finansowania można wliczyć w koszty uzyskania przychodu:

    • o opłatę wstępną odliczaną w całości jednorazowo,
    • o miesięczne raty leasingowe – część odsetkową i część kapitałową.

    Ponadto w koszty uzyskania przychodu można wliczyć wydatki związane z użytkowaniem pojazdu, np. zakup paliwa, zakup i wymianę opon, koszty serwisowe.

    • Możliwość wymiany pojazdu na nowy

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, operacyjny leasing samochodowy wcale nie musi wiązać się z koniecznością wykupu pojazdu. Przedsiębiorca może zwrócić użytkowane auto, biorąc w leasing kolejny samochód.

    Taką możliwość daje m.in. Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing. Gwarancja odkupu pojazdu przez dealera pozwala uzyskać środki na opłatę wstępną kolejnej umowy leasingowej. Dzięki temu przedsiębiorca może użytkować nowy pojazd będący na gwarancji producenta.

    Jeżeli rozważasz leasing samochodu firmowego, to teraz jest najlepszy moment na uzyskanie go na korzystnych warunkach. Od 1 stycznia 2019 roku – w związku z planowaną zmianą przepisów podatkowych – najprawdopodobniej zostaną wprowadzone zapisy ograniczające dotychczasowe korzyści wynikające z leasingu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE