Jesteś tutaj:
Majątek i pieniądze
17.03.2016 - Lindorff SA.
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Jak sprawdzić, czy jesteśmy wiarygodni finansowo?

Kredyt to wygodne, a czasem wręcz jedyne rozwiązanie umożliwiające niezbędny zakup, dlatego coraz więcej osób z niego korzysta – zwłaszcza w momencie, gdy planuje nabyć mieszkanie. Jednak podczas wizyty w banku może okazać się, że nie możemy stać się jego posiadaczami, ponieważ nie jesteśmy wiarygodni finansowo. Co dokładnie to oznacza i w jakiś sposób można sprawdzić nasze możliwości kredytowe, zanim jeszcze wybierzemy się do banku – podpowiadają eksperci firmy Lindorff SA.

Historia finansowa

 

Rozważając zaciągnięcie kredytu warto mieć świadomość, że bank sprawdzi naszą historię finansową. W ten sposób minimalizuje ryzyko – chce mieć pewność, że należności będą spłacane regularnie. Co to oznacza? Instytucje takie jak banki sprawdzają nas we wszystkich możliwych rejestrach. W Polsce funkcjonuje kilka różnych instytucji zajmujących się przechowywaniem danych o osobach z nieuregulowanymi zobowiązaniami i ich zaległych płatnościach (m.in. BIG InfoMonitor, BIK, Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych, Rejestr Długów Podatkowych). Na taką listę może nas wpisać dowolny podmiot, u którego zalegamy z płatnością. Aby się na niej znaleźć, wystarczy mieć nieuregulowane zobowiązanie o wartości powyżej 200 zł, przeterminowane co najmniej 60 dni. Figurowanie na tzw. „czarnej liście” z pewnością będzie dużym utrudnieniem w momencie starania się o kredyt w banku. 

 

Czy jestem w BIK – jak to sprawdzić?

 

Naszą historię kredytową możemy sprawdzić sami, bezpośrednio na stronie internetowej BIK – www.bik.pl. Mając dostęp do pełnego profilu, możemy poznać także naszą ocenę punktową wyliczaną na podstawie danych o kliencie, tzw. scoring. Umożliwia ona bankom oszacowanie ryzyka kredytowego i jednocześnie stanowi szansę dla potencjalnego kredytobiorcy na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Finalna ocena punktowa jest sumą punktów uzyskanych przez klienta za poszczególne elementy jego profilu (pod uwagę bierze się m.in.: terminowość spłacania rat, liczbę opóźnionych spłat, ich wysokość etc.). Im wyższa ocena punktowa, tym większe prawdopodobieństwo, że dany klient będzie terminowo spłacał kredyt także w przyszłości i tym większa szansa na bezproblemowe uzyskanie kredytu.

 

Pamiętajmy, że sprawdzić profil kredytowy możemy wyłącznie online. Dzwoniąc lub udając się bezpośrednio do siedziby BIK nie otrzymamy żadnych informacji.

 

Uwaga!
Pobierz wzór dokumentu: Wniosek o usunięcie danych klienta z BIK
przejdź do formularza »

 

Są wyjątki

 

Nie wszystkie instytucje finansowe zaczną od sprawdzenia naszej historii kredytowej. Wyjątkami od reguły są firmy pożyczkowe. Zazwyczaj udzielają one krótkoterminowych kredytów, rzędu kilkuset złotych lub kilku tysięcy złotych w ratach na kilka-kilkanaście miesięcy. Do zaciągnięcia takiego zobowiązania wystarczy przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty) i podanie adresu zamieszkania. Jeśli o taką pożyczkę wnioskuje przedsiębiorca, czyli osoba prowadząca własną działalność, dodatkowo musi dostarczyć odpowiedni dokument z urzędu skarbowego bądź ZUS-u. Możliwa jest też sytuacja, że wymagane będzie także wykazanie dochodów.

 

Zanim zdecydujemy się na kredyt lub pożyczkę, warto sprawdzić naszą wiarygodność finansową. Jeśli mamy niespłacone zobowiązania, podejmijmy wysiłek ich uregulowania. Zbudowanie pozytywnej historii kredytowej pozwala uzyskać zaufanie banków i innych instytucji finansowych, dla których stajemy się rzetelnym.

 

Autor/Źródło: Lindorff SA.Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.