- Reklama -
wtorek, 16 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeCzy będzie VAT przy przekazaniu samochodu po wykupie z leasingu na cele...

    Czy będzie VAT przy przekazaniu samochodu po wykupie z leasingu na cele prywatne?

    Leasingowane auto, wykorzystywane w firmie, to obecnie codzienność. Standardem jest także, że po zakończeniu okresu leasingowania przedsiębiorca uzyskuje możliwość wykupienia samochodu na własność. Niektórzy korzystają z tej możliwości i użytkują dalej samochód do celów gospodarczych. Ale są przypadki, kiedy przedsiębiorca dokonuje wykupu samochodu, choć zamierza użytkować go wyłącznie do celów prywatnych.

     

    Po wykupie przekazali na cele prywatne

    Na taki krok zdecydowali się wspólnicy spółki cywilnej, którzy po wykupie auta od firmy leasingowej podjęli uchwałę o przekazaniu samochodu na własne cele prywatne. Po podjęciu decyzji o wykupie samochodu zwrócili się do izby skarbowej, czy przekazanie auta ma własne potrzeby będzie wiązać się z opodatkowaniem VAT.

    Ich zdaniem, od przekazanego auta nie zapłacą podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisami, kwestia VAT pojawia się, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek zapłacony przy zakupie. Tymczasem wspólnicy założyli, że skoro zamierzają auto przeznaczyć na cele prywatne, więc nie będzie im przysługiwało prawo odliczenia podatku zapłaconego przy zakupie samochodu. Poza tym operacja nie będzie prowadzona w ramach działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu. W rezultacie – uznali – nie ma konieczności zapłaty podatku przy przekazaniu auta na cele prywatne.

    Skoro nie odliczyli, to i nie zapłacą

     

    Stanowisko podatnika potwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 3 marca 2016 r. (IBPP2/4512-965/15/RSz). Urzędnicy przyznali, że nieodpłatne przekazanie towarów rozumie się za odpłatną dostawę, jeśli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem. Jeżeli jednak podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku, wówczas nieodpłatne przekazanie towaru pozostaje poza zakresem opodatkowania.

    Skoro wspólnicy firmy nie zamierzali auta wykupionego z leasingu wykorzystywać do działalności gospodarczej i od razu przekazali samochód do własnego użytku prywatnego, nie przysługiwało im prawo do odliczenia podatku zapłaconego od podatku należnego. To zaś w konsekwencji oznacza, że od przekazania samochodu na cele prywatne nie trzeba płacić VAT, gdyż czynność ta została wyłączona z opodatkowania.

    Marek Siudaj, Tax Care

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE