- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeBankowy Tytuł Egzekucyjny jest niezgodny z Konstytucją

    Bankowy Tytuł Egzekucyjny jest niezgodny z Konstytucją

    Co to Bankowy Tytuł Egzekucyjny?

    Przez Bankowy Tytuł Egzekucyjny należy rozumieć dokument w formie oświadczenia stwierdzający istnienie wymagalnej wierzytelności banku wobec osoby, która dokonała z nim czynności bankowej lub która ustanowiła na rzecz banku zabezpieczenie takiej wierzytelności. Bankowy Tytuł Egzekucyjny po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym umożliwiającym wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika.

    Kto jest uprawniony do wystawienia Bankowego Tytułu Egzekucyjnego?

    Przywilej wystawiania Bankowych Tytułów Egzekucyjnych przysługuje jedynie bankom. Ustawodawca uzasadnił tą regulacje szczególną pozycją banków w obrocie gospodarczym ze względu na charakter banku jako instytucji zaufania publicznego. Trzeba podkreślić, że Narodowy Bank Polski nie posiada uprawnienia do wystawienia Bankowego Tytułu Egzekucyjnego z powodu braku odpowiednich odesłań w ustawie o Narodowym Banku Polskim do prawa bankowego. Ponadto Bankowy Tytuł Egzekucyjny może zostać wystawiony przez syndyka masy upadłościowej banku.

    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

    Trybunał Konstytucyjny wyrokiem wydanym w dniu 14 sierpnia 2015 r. uznał przepisy art. 96 ust. 1 oraz art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe za niezgodne z art. 32 ust 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Trybunał podkreślił, że prawo do wystawiania Bankowego Tytułu Egzekucyjnego jest przywilejem banków, który narusza zasadę równego traktowania określoną w art. 32 ust. 1 Konstytucji. Według składu orzekającego naruszenie tej zasady nastąpiło w trzech aspektach:

    • w relacji między bankiem i jego klientem,
    • w relacjach między bankami jako wierzycielami a pozostałymi podmiotami będącymi wierzycielami,
    • w relacjach między dłużnikami banków i dłużnikami innych podmiotów.

    Stosownie do treści orzeczenia, przepisy stanowiące podstawę wystawiania Bankowych Tytułów Egzekucyjnych stracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r.

    Podstawa prawna:
    art. 96 ust 1, art. 97 ust. 1 – ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128),
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 r. sygn. akt P 45/12

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE