- Reklama -
poniedziałek, 18 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePorada prawna: Podatek i ubezpieczenie po zakupie samochodu

    Porada prawna: Podatek i ubezpieczenie po zakupie samochodu

    Nabywca samochodu powinien niezwłocznie po zawarciu umowy sprzedaży samochodu zgłosić się w organie rejestracyjnym (wydział komunikacji urzędu gminy lub powiatu) celem przerejestrowania samochodu. Ponadto posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu (art. 23 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r., Dz.U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.). Umowa taka powinna zostać zawarta najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego (art. 29 ust. 1 pkt 1). Do ubezpieczenia pojazdu nie jest wymagana decyzja o jego rejestracji, jednakże ubezpieczenia należy dokonać nie później niż w dniu rejestracji (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 stycznia 2009 r., VI SA/Wa 2231/08).

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Zawiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu przejdź do formularza »

    W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia (art. 31).

    Tym samym przejście praw i obowiązków sprzedawcy samochodu na jego nabywcę jest uzależnione od wykonania przez sprzedającego obowiązku zawarcia ważnej umowy ubezpieczenia OC; od spełnienia tego obowiązku zależy zachowanie ciągłości ubezpieczenia w stosunku do następcy prawnego pojazdu (por. wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 października 2011 r., IV CSK 662/10).

    Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży rzeczy ruchomych wynosi 2 % (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.; dalej u.p.c.c.), a podstawę opodatkowania przy stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c.). Obowiązek zapłaty podatku spoczywa w tym przypadku na kupującym (art. 4 pkt 1 u.p.c.c.).

    Podstawa prawna:
    [art. 23 ust. 1, art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r., Dz.U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.]
    [art. 4 – 7 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE