- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeWezwanie do spełnienia świadczenia

    Wezwanie do spełnienia świadczenia

    Czym jest wezwanie do spełnienia świadczenia?

    Jest niczym innym jak przedsądowym pismem, za pomocą którego wierzyciel może domagać się wypełnienia zobowiązania zaciągniętego przez konkretną osobą. Jednocześnie takie pismo nie jest obowiązkowe, o jego sporządzeniu decyduje więc każdorazowo wierzyciel. Nie ma więc przeszkód, aby dłużnika niespłacającego swoje długi oddać od razu do sądu, nawet jeśli minął tylko jeden dzień od daty, w której dług powinien był zostać uregulowany.

    Jak już było wspomniane na wstępie, wezwanie do spełnienia świadczenia jest ciekawą alternatywą, a co ważniejsze dużo tańszą. Wierzyciel nie musi bowiem ponosić kosztów związanych z założeniem i prowadzeniem sprawy sądowej, czy wynajęciem adwokata lub radcy prawnego – wezwanie może bowiem sporządzić sam. Pismo takie nie kosztuje wiele, jedynie wartość kartki papieru, wydruku komputerowego, czy znaczka jeśli będzie wysyłane do dłużnika listem. Co więcej, część tego rodzaju wezwań jest wystarczająca, aby dłużnik zreflektował się w porę i wykonał swoje zobowiązanie. Nawet jeśli za pomocą omawianego pisma nie uda Ci się odzyskać długu, sprawę do sądu możesz skierować w każdej chwili. Dodatkowo wezwanie do spełnienia świadczenia będzie stanowiło dowód, że chciałeś dać dłużnikowi szansę na spłatę długu, jeszcze przed skierowaniem jej na drogę postępowania sądowego.

    Uprawniony do sporządzenia pisma

    Omawiane pismo może być oczywiście stworzone przez wierzyciela – osobę, która ma prawo domagać się spełnienia świadczenia od określonej osoby np. spłaty udzielonej pożyczki czy odbioru zamówionego i opłaconego dzieła. Adresatem wezwania jest oczywiście dłużnik – ale tylko pod warunkiem, że nie realizuje swoich zobowiązań w terminie. Jeśli więc dłużnik ma jeszcze czas na spłatę, nie wolno Ci wysyłać wezwania do spełnienia świadczenia.

    Kreator

    Aby szybko i bez zbędnych problemów stworzyć omawiane pismo, wystarczy skorzystać z kreatora dokumentów. Zostaniesz tam poprowadzony krok po kroku, aby sporządzić dokument pasujący idealnie do Twojej sytuacji. Jeśli jesteś ciekawy jakie elementy będzie zawierać wezwanie do spełnienia świadczenia, przeczytaj dalszą część artykułu.

    Treść wezwania

    W treści wezwania do spełnienia świadczenia powinny znaleźć się następujące informacje:

    • Oznaczenie wierzyciela (imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy),
    • Oznaczenie dłużnika (imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy),
    • Data pisma oraz nazwa „Wezwanie do spełnienia świadczenia”,
    • Określenie zobowiązania, które nie zostało wykonane w terminie (na czym polega zobowiązanie, z czego wynika – np. z umowy z dnia x, kiedy zobowiązanie powinno było być wykonane),
    • Wskazanie terminu i sposobu wykonania zobowiązania (dłużnik musi wykonać zobowiązanie do dnia x, przy zobowiązaniach pieniężnych sposobem wykonania zobowiązania będzie np. zapłata określonej kwoty pieniężnej na wskazane w wezwaniu konto bankowe),
    • Wskazanie konsekwencji niewykonania zobowiązania we wskazanym terminie (np. oddanie sprawy do sądu).
    • Podpis wierzyciela.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wezwanie do spełnienia świadczenia
    przejdź do formularza »

    Doręczenie

    Przepisy nie wymagają konkretnego sposobu doręczenia wezwania do spełnienia świadczenia – ostatecznie samo takie wezwanie nie jest obowiązkowe. Wierzyciel może to więc zrobić osobiście, jak i listownie. W tym drugim jednak przypadku warto skorzystać z listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W przypadku, gdy dłużnik nie zrealizuje zobowiązania w terminie wyznaczonym mu przez omawiane wezwanie (np. 7 dni od dnia doręczenia wezwania dłużnikowi), wierzyciel może po tym czasie skierować sprawę do sądu – nie ma jednak takiego obowiązku. Jeśli zdecydujesz się na sądowe załatwienie sporu, nie zapomnij dołączyć do pozwu kopii wysłanego wezwania do spełnienia świadczenia z zaznaczeniem, że dłużnik nie spełnił świadczenia w dodatkowym terminie, który mu wyznaczyłeś tym pismem.

    Czy z wezwaniem do spełnienia świadczenia wiążą się jakieś negatywne konsekwencje?

    Nie, nawet jeśli pomyliłeś się i dłużnik nie musi jeszcze spełniać swojego świadczenia (np. ma na to jeszcze miesiąc czasu). Pismo takie nie może oczywiście zawierać gróźb karalnych, choć wzmianka o skierowaniu sprawy na drogę sądową groźbą taką nie jest (może się więc znaleźć w omawianym piśmie). Co więcej, nawet jeśli dłużnik nie przestraszy się wezwania, nie jesteś zobowiązany do kierowania sprawy do sądu (nawet, gdy w wezwaniu wskazałeś taką informację).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE