- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeOdwołanie od wypłaty ubezpieczenia

    Odwołanie od wypłaty ubezpieczenia

    Odwołanie

    Możesz odwołać się zarówno od decyzji co do odmowy przyznania ubezpieczenia, jak i ustalonej wysokości odszkodowania. Nie ma przy tym żadnego znaczenia jak wielka jest szkoda, z jakiej przyczyny powstała i jak wysokie składki płaciłeś. Wystarczającym powodem do wniesienia odwołania jest to, że nie zgadzasz się ze stanowiskiem swojego ubezpieczyciela. Oczywiście musisz pamiętać, że odwołanie powinno być należycie uzasadnione – musisz wskazać także jakiej dokładnie kwoty odszkodowania oczekujesz.

    Forma i elementy odwołania

    Odwołanie możesz sporządzić samodzielnie, wystarczy kartka papieru i kilka informacji o tym, jakie elementy powinny znaleźć się w takim piśmie. Odwołanie możesz sporządzić także przy pomocy generatora dokumentów. Jeśli jednak nie masz na to czasu, przeczytaj dalszą część artykułu.

    Przypomnijmy zatem jeszcze raz – omawiane odwołanie to pismo, za pomocą którego uprawniony do uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia może kwestionować wysokość proponowanej przez ubezpieczyciela kwoty pieniężnej. Odwołanie jest prawem ubezpieczonego, a nie jego obowiązkiem. Jeśli zgadzasz się z zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotą odszkodowania, tak naprawdę nic już nie musisz robić.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Odwołanie od wypłaty ubezpieczenia
    przejdź do formularza »

    W odwołaniu podajesz:

    • Miejsce i datę sporządzenia pisma,
    • Dane ubezpieczyciela (jego nazwę i siedzibę),
    • Dane odwołującego się (osoby ubezpieczonej),
    • Tytuł pisma „Odwołanie od decyzji z dnia ….. dotyczącej wypłaty odszkodowania”,
    • Formułkę „Odwołuję się od decyzji ubezpieczyciela wydanej dnia ………. w sprawie ……………….”,
    • Wnioski – np. „Wnoszę o przyznanie odszkodowania w wysokości ……………………… zł” , wraz z ich uzasadnieniem,
    • Własnoręczny podpis na końcu odwołania.

    W tym miejscu pojawia się jednak pytanie – czy ubezpieczyciele mogą odmówić przyjęcia odwołania od wypłaty odszkodowania? Nie mogą, ponieważ każde Twoje pismo musi być przez nich rozpatrzone. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciel musi zgadzać się z Twoim stanowiskiem i podwyższy kwotę odszkodowania. Ubezpieczyciel przyjmując odwołanie, może nie zgodzić się na inną kwotę – musi Cię jednak o tym poinformować. Pamiętaj także, że na odwołanie się od wydanej przez ubezpieczyciela decyzji masz ściśle określony okres czasu – jest on podany w decyzji, od której się odwołujesz. Z reguły jest to 30 dni od chwili otrzymania decyzji ubezpieczyciela. Warto zaznaczyć, że termin ten nie jest w jakikolwiek sposób wiążący i nie wynika z obowiązujących przepisów prawa. Tak więc złożenie odwołania po upływie 30 dni nie spowoduje, że ubezpieczalnia będzie mogła odmówić jego rozpatrzenia.

    Jeśli zdecydujesz się na odwołanie, możesz złożyć je w siedzibie ubezpieczyciela osobiście bądź a pośrednictwem poczty – w tym drugim przypadku pamiętaj o liście poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. 

    Gdy ubezpieczyciel się nie zgadza

    W takim przypadku możesz poprzestać na pierwotnie proponowanym odszkodowaniu lub skierować sprawę na drogę sądową (ta druga opcja jest czasochłonna i z reguły kosztowna). Przed sądem będziesz musiał jednak udowodnić dlaczego należy Ci się większe odszkodowanie, niż te zaoferowane przez ubezpieczyciela.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE