- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej

    Nota odsetkowa

    Bez pomocy prawnika

    Notę odsetkową możesz sporządzić szybko i tanio, a co najważniejsze bez pomocy prawnika. Jedyne czego potrzebujesz to dostęp do komputera i chwila wolnego czasu. Aby zyskać interesujący Cię dokument, musisz jedynie kliknąć w odpowiedni link zamieszczony w treści tego artykułu i samodzielnie sporządzić notę odsetkową. Oczywiście mamy tez opcję dla bardziej ambitnych – wystarczy, że przeczytasz naszą instrukcję i sam będziesz w stanie napisać omawiany dokument.

    Czym jest nota odsetkowa?

    W wielkim skrócie, jest to dokument nakładający na określonego dłużnika obowiązek zapłaty odsetek od zaciągniętej pożyczki czy kredytu. Oczywiście odsetki mogą być naliczane wyłącznie, gdy ziszczą się ku temu odpowiednie warunki. Innymi słowy, odsetek możesz domagać się, gdy minął już termin płatności zobowiązania, tj. wtedy gdy dłużnik nie wykonał swojego zobowiązania w wyznaczonym mu czasie. Przykładowo, jeśli dłużnik miał spłacić pożyczkę do dnia 1 kwietnia 2015 r. i tego nie zrobił, to od tej daty możesz domagać się już odsetek. Odsetki mogą wynikać zarówno z treści zawartej z dłużnikiem umowy, jak i z przepisów samego prawa – ta druga możliwość pojawia się, gdy w umowie wysokość odsetek nie została w ogóle wskazana.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Notę odsetkową
    przejdź do formularza »

    Elementy noty odsetkowej

    Jak każdy dokument, także i nota odsetkowa musi zawierać określenie miejscowości i daty jej sporządzenia – zwyczajowo umieszczamy te informacje w prawym górnym rogu kartki. Ważne jest także podanie imienia, nazwiska, adresu zamieszkania wierzyciela, jak i dłużnika. Na środku kartki umieszczamy napis „Nota odsetkowa” – jeśli jest ona kolejną notą kierowaną do tego samego dłużnika w związku z tym samym zobowiązaniem, podajmy także numer danej noty.

    Następnie formułujesz zdanie: „Niniejszym na zasadzie art.481 § 1 w związku z art. 359. § 1 Kodeksu cywilnego obciążam dłużnika odsetkami ustawowymi w następującej kwocie: ………………………………… Odsetki wynikają z umowy …………………… z dnia ……………………, w której kwota wierzytelności wynosi …………………………. Dłużnik miał zrealizować kwotę wierzytelności do dnia ………………………………………… Wzywam do zapłaty wymienionej wyżej kwoty odsetek w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma pod rygorem skierowania do sądu wniosku o wydanie nakazu zapłaty.

    Na zakończenie umieszczamy podpis wystawcy noty odsetkowej – jest to oczywiście podpis wierzyciela. Zwyczajowo znajduje się on w prawnym dolnym rogu kartki.

    Ile odsetek mi się należy?

    Jeśli razem z dłużnikiem ustaliliście konkretną sumę odsetek za nieterminową realizację zobowiązania, w nocie odsetkowej wpisz kwotę wynikającą z umowy. Pamiętaj przy tym, że maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej (a więc z zawartej umowy) nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (są to tzw. odsetki maksymalne). Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Notę odsetkową
    przejdź do formularza »

    Co jednak jeśli w umowie nie ma żadnej wzmianki o odsetkach? W takim przypadku należą się zawsze odsetki ustawowe. Aktualnie wysokość odsetek ustawowych ustala się na 8% w stosunku rocznym.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE