- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePorada prawna: Zwrot środków za zakup kasy fiskalnej

    Porada prawna: Zwrot środków za zakup kasy fiskalnej

    Od 1 marca 2015 roku zmniejszyła się grupa usług zwolnionych z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Podatnicy, których zwolnienie nie dotyczy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT). Jeśli rozpoczną oni ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT).
    Odliczenie (ulga) przysługuje zatem tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania. Przepis ten stanowi o ulgach przysługujących przy zakupie kas rejestrujących zgłoszonych na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania. Tym samym ustawodawca utożsamia dzień rozpoczęcia ewidencjonowania z dniem powstania obowiązku ewidencjonowania.

    Szczegółowe zasady dotyczące uzyskiwania zwrotu za zakup kas fiskalnych reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących z dnia 27 grudnia 2010 r. (Dz.U. Nr 257, poz. 1733 ze zm.)

    W § 2 ust. 1 Rozporządzenia przewiduje się, że zwrotu można dokonać pod warunkiem:
    1) złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania;
    2) rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać;
    3) posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

    W przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, jeżeli zgłoszenie to zostało złożone przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania tych kwot.

    Odliczenie może być dokonane w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym (§ 3 ust. 1 Rozporządzenia).
    W odniesieniu do podobnego stanu faktycznego wydana została interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2014 r. nr IBPP3/443-1327/13/EJ (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach), w której stwierdzono, że: „obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Zatem jeżeli nie wystąpi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych, nie wystąpi również obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej”. Skoro od momentu rejestracji przez klika miesięcy nie wystąpiła sprzedaż podlegająca ewidencjonowaniu, to obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej wystąpił w momencie, gdy dokonano pierwszej sprzedaży podlegającej ewidencjonowaniu. W konkluzji stwierdzono, że: „wnioskodawca ma prawo do odliczenia i zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, gdyż jak wynika z okoliczności sprawy – przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy dokonano stosowanego zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, ewidencjonowanie nastąpiło w obowiązującym terminie, a nabywca posiada dowód zapłaty całej należności za zakup kasy rejestrującej”.

    Z powyższego opisu należy wywnioskować, że faktyczna instalacja i fiskalizacja kasy rejestrującej została dokonana w dniu 1 marca. Sprzedaż podlegająca ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej nie wystąpiła od 1 marca do chwili obecnej, a zatem nie wystąpił również obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Stąd – przy spełnieniu pozostałych warunków – nadal przysługuje prawo do zwrotu za zakup kasy fiskalnej.

    Należy także pamiętać, że podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadkach gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

    • zaprzestaną działalności;
    • nastąpi otwarcie likwidacji;
    • zostanie ogłoszona upadłość;
    • nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT;
    • dokonają odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3 Rozporządzenia.
       

    Jeżeli zaprzestanie używania chociaż jednej kasy nastąpi przed upływem 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania na tej kasie, powstaje obowiązek zwrotu kwoty wydatkowanej na jej zakup i odliczonej w deklaracji podatkowej, niezależnie od tego, że nadal działalność gospodarcza jest prowadzona (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 lipca 2014 r., I SA/Ol 454/14).

    Zwrot jest dokonywany na wniosek podatnika składany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Do takiego wniosku należy dołączyć:

    1. dane określające imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej;
    2. oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą;
    3. informacje o numerze rachunku bankowego podatnika lub jego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, na który należy dokonać zwrotu;
    4. fotokopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług, w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą – w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi.

    W odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację nr 27609 z dnia 29 lipca 2014 r. (sygn. SPRM-4810-3491-(1)/14) wskazano, że „naczelnicy urzędów skarbowych nie odmawiają zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących w przypadku wskazania we wniosku niezgłoszonego przez podatnika na zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym (wniosku CEIDG) numeru rachunku bankowego. Odmowa miała miejsce tylko w jednym przypadku, tj. kiedy podatnik zarówno we wniosku, jak i w zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym (wniosku CEIDG) nie wskazał żadnego rachunku bankowego, na który naczelnik urzędu skarbowego miałby dokonać przedmiotowego zwrotu”.

    We wniosku powinien być zatem podany numer rachunku wpisany uprzednio w CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), a jeśli takiego numeru nie podano, wskazane jest złożenie stosowanego wniosku o wpis numeru rachunku płatnika do CEiDG. Natomiast podanie we wniosku o zwrot opłaty za kasę fiskalną numeru rachunku niewpisanego do CEIDG nie będzie stanowiło podstawy od odmowy zwrotu kwoty za zakup kasy.

    Podstawa prawna:
    [art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.]
    [§ 2 – § 6 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących z dnia 27 grudnia 2010 r., Dz.U. Nr 257, poz. 1733 ze zm. ]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE