- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeJak sporządzić umowę pożyczki pieniężnej? Praktyczny poradnik

    Jak sporządzić umowę pożyczki pieniężnej? Praktyczny poradnik

    Czym jest umowa pożyczki?

    To, czym jest umowa pożyczki oraz co jest jej przedmiotem określa Kodeks cywilny. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
    My zajmiemy się umową, której przedmiotem jest określona ilość pieniędzy.

    Forma umowy pożyczki

    Umowę pożyczki można zawrzeć , co do zasady, w dowolnej formie, nawet ustnej. Jednakże Kodeks cywilny wskazuje, iż umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wyżej przytoczony przepis art. 720 § 2 k.c. wymaga – przy określonej wartości pożyczki – stwierdzenia umowy pismem. Ustawodawca posłużył się określeniem "stwierdzenie pismem", a nie zawarcie umowy w formie pisemnej. Powyższe wskazuje, że chodzi o istnienie pisma stwierdzającego, że umowa została zawarta. Sama umowa może być więc zawarta w formie dowolnej, nawet ustnie, fakt jej zawarcia powinien być natomiast potwierdzony pismem (zobacz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2014 r., sygn. akt VI ACa 719/13).

    Pamiętajmy jednak, żeby umowy zawierać w formie pisemnej, wówczas unikniemy wielu problemów.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę pożyczki
    przejdź do formularza »

    Sporządzenie umowy pożyczki

    Jeżeli pożyczamy komuś określoną ilość pieniędzy najlepiej jest spisać z nim umowę pożyczki. Poniżej wskażemy, co powinno się w niej znaleźć. Co ważne, umowę pożyczki możemy sporządzić sami. Jeżeli jednak chcemy, aby sporządzona przez nas umowa stanowiła tytuł egzekucyjny, wówczas musimy udać się do notariusza. Wtedy umowa pożyczki przybierze formę aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty określonej tam sumy pieniężnej, a ponadto w akcie będzie wskazany termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie. Nie ma przeszkód, ażeby formę aktu notarialnego miało jedynie samo oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji, ze wskazaniem czynności prawnej, z której obowiązek zwrotu pieniędzy wypływa, sumy pieniężnej oraz terminu wykonania obowiązku.

    Określenie stron

    W umowie, której stronami są osoby fizyczne wskazuje się, co do zasady:

    • Imię nazwisko;
    • Miejsce zamieszkania;
    • Serię i numer dowodu tożsamości;
    • Numer PESEL.

    Określenie przedmiotu umowy

    W umowie wskazuje się, że pożyczkodawca udziela pożyczkobiorcy pożyczki w określonej wysokości, np. 10 000 złotych. Na ogół, w umowie pożyczki, pożyczkobiorca potwierdza odbiór przedmiotu pożyczki.
    Zdarza się też, że pożyczkodawca zobowiązuje się dokonać wypłaty przedmiotu pożyczki w określonym umownie terminie. Wówczas wskazuje się dokładnie w umowie ów termin oraz sposób w jaki wypłata nastąpi – czy do rąk pożyczkobiorcy, czy na wskazany w umowie numer rachunku bankowego.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wezwanie do zwrotu pożyczki przejdź do formularza »

    Termin zwrotu przedmiotu pożyczki

    Oznaczenie terminu zwrotu pożyczki nie jest bezwzględnie wymagane przez przepisy Kodeksu cywilnego. Na ogół jednak strony określają go w umowie. Czynią to – na przykład – w drodze następującego postanowienia umownego:
    „Pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić przedmiot pożyczki w terminie do 20 maja 2015 roku”.
    Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

    Określenie sposobu zwrotu przedmiotu umowy pożyczki

    W umowie wskazuje się, czy zwrot pożyczki nastąpi do rąk pożyczkodawcy (wtedy należy wskazać miejsce spełnienia świadczenia), czy przelewem na wskazany w umowie numer rachunku bankowego pożyczkodawcy.

    Określenie odsetek

    W umowie pożyczki można zawrzeć także postanowienie o odsetkach umownych. Na przykład:
    „Od kwoty pożyczki będą naliczane odsetki umowne według stopy procentowej 5% rocznie.”

    Kiedy pożyczkodawca może od umowy odstąpić?

    Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę pożyczki przejdź do formularza »

    Inne postanowienia

    W umowie pożyczki można ponadto zawrzeć postanowienia dotyczące na przykład:

    • Tego, kto ponosi koszty zawarcia umowy pożyczki;
    • Odsetek za nieterminową spłatę;
    • Możliwości przedłużenia terminu spłaty za pisemną zgodą pożyczkodawcy;
    • Możliwości spłaty pożyczki przed terminem.

    Podstawa prawna:
    Art. 720, art. art. 721, art. 723 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121)
    Art. 777 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014.101)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE