- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeKorzystniejsze zasady obliczania emerytur - Sejm uchwalił ustawę

    Korzystniejsze zasady obliczania emerytur – Sejm uchwalił ustawę

    Sejm znowelizował ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

    Na 88 posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyło się w dniach 3-5 marca , przyjęto ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w brzmieniu proponowanym przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 425 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.

    Co oznacza dla emerytów uchwalona właśnie ustawa z dnia 5 marca 2015 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ?

    Sejm znowelizował ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale co to oznacza dla polskich emerytów?

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o emeryturę ZUS
    przejdź do formularza »

    Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie korzystniejszego sposobu obliczania wysokości przyszłej emerytury, który nie będzie zniechęcał seniorów do podejmowania dalszej aktywności zawodowej. Wysokość emerytury była dotychczas obliczana poprzez podzielenie wartości składek odprowadzonych do ZUS przez tzw. średnie dalsze trwanie życia w miesiącach. Tak zwane tablice trwania życia są ogłaszane corocznie przez prezesa GUS. Podstawą do obliczenia emerytury była do tej pory tablica obowiązująca w momencie przejścia na emeryturę. Zgodnie z nowelizacją w przypadkach, gdy będzie to korzystniejsze dla ubezpieczonego, stosowana będzie tablica obowiązująca w chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego.

    Ponadto nowelizacja ma dać możliwość obliczenia według nowych zasad emerytury osobom urodzonym przed 1949 r., pobierającym wcześniejszą emeryturę i kontynuującym zatrudnienie po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. W takim przypadku od podstawy obliczenia emerytury odejmowane będą kwoty już pobranych świadczeń.

    Ustawa przewiduje też, że osoby studiujące przed 1999 r. będą mogły zaliczyć cały ten okres edukacji jako okres nieskładkowy. Dotychczas okres nieskładkowy uwzględniany w kapitale początkowym był ograniczony do jednej trzeciej okresu składkowego, co było niekorzystne dla osób o krótkim stażu pracy.

    Nowelizacja przewiduje także uznanie urlopu wychowawczego wykorzystanego w starym systemie emerytalnym za okres składkowy. Ustawa ma zlikwidować nierówność polegającą na tym, że obecnie urlopy te są oskładkowane, ale w starym systemie nie były.

    Etap procesu legislacyjnego

    Kolejnym krokiem w procesie legislacyjnych jest przekazanie ustawy z dnia 5 marca 2015 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do Senatu. Tym samym prace nad ustawą będą kontynuowane w Izbie drugiej.

    Przewidywane wejście w życie ustawy

    Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 marca 2015 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

    Podsumowanie

    Analizując uchwaloną właśnie ustawę zmieniającą wyraźnie widać, że zmiany te mają nieść korzyść przede wszystkim absolwentom szkół wyższych, gdyż umożliwią doliczenie do kapitału początkowego całego okresu studiów przed 1 stycznia 1999 roku. Nowelizacja sprzyja także interesom osób pobierających już świadczenia emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz kobietom zajmującym się dziećmi.

    Podstawa prawna:
    Art. 1, art. 2, art. 3, art. 4 ustawy z dnia 5 marca 2015 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, druk nr 844.

    Źródło:
    W artykule wykorzystano także informacje dotyczące 88 posiedzenia Sejmu RP, dostępne na oficjalnej stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem www.sejm.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE