- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeZłożyłem wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej - co dalej?

    Złożyłem wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – co dalej?

    O wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można szczegółowo przeczytać w artykule pt.: „Od dziś możesz zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na nowych zasadach!”. Dzisiaj natomiast zajmiemy się problematyką związaną z tym, co się dzieje po złożeniu wniosku do sądu.

    Na wstępie należy wskazać, że sprawy o ogłoszenie upadłości wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej rozpoznaje sąd upadłościowy w składzie jednego sędziego zawodowego. Po złożeniu wniosku, sąd może go oddalić – jeśli zajdą przesłanki do tego wskazane poniżej lub uwzględnić wniosek.

    W jakich przypadkach sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

    Po pierwsze, sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Po drugie, sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku:

    • w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika,
    • ustalony dla dłużnika plan spłaty wierzycieli uchylono na podstawie przepisu art. 49120 (tj. w przypadku, gdy w razie niewykonywania przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd z urzędu albo na wniosek wierzyciela, po wysłuchaniu upadłego i wierzycieli objętych planem spłaty wierzycieli, uchyla plan spłaty wierzycieli, chyba że uchybienie obowiązkom jest nieznaczne lub dalsze wykonywanie planu spłaty wierzycieli jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi)
    • dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości,
    • czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli
      – chyba że przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

    Ponadto, sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań, chyba że do niewypłacalności dłużnika lub zwiększenia jej stopnia doszło pomimo dochowania przez dłużnika należytej staranności lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Na koniec należy wskazać że sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dane podane przez dłużnika we wniosku są niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

    Uwzględnienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

    W przypadku, gdy wniosek jest kompletny i nie zachodzą żadnej z powyższych przesłanek do oddalenia wniosku, sąd uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym:

    • wymienia imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL upadłego dłużnika (upadłego), a jeżeli upadły nie posiada numeru PESEL – dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
    • określa, że upadły jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;
    • wskazuje, że postępowanie obejmuje likwidację majątku upadłego;
    • wzywa wierzycieli upadłego do zgłaszania wierzytelności w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;
    • wzywa osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione w księdze wieczystej, do ich zgłaszania w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu;
    • wyznacza sędziego-komisarza oraz syndyka.

    Postanowienie o ogłoszeniu upadłości podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w budynku sądowym oraz obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dodatkowo, postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości doręcza się syndykowi oraz upadłemu. O ogłoszeniu upadłości zostaje powiadomiona właściwa izba skarbowa oraz właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ogłoszenia wymagane w toku postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dokonywane są przez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Na koniec należy wskazać, że te obwieszczenia nie podlegają opłatom.

    Podstawa prawna:
    ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2014 poz. 1306)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE