- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeOrkan Aleksandra w Polsce - czy ubezpieczyłeś swój dom na wypadek...

    Orkan Aleksandra w Polsce – czy ubezpieczyłeś swój dom na wypadek klęski żywiołowej?

    Każde z wyżej wymienionych zjawisk pogodowych wiąże się z powstaniem szkody i niejedną tragedią ludzką. Skoro degradacja środowiska stała się tak zaawansowana, że nie możemy już zatrzymać zmian klimatycznych, a klęski żywiołowe zdają się wpisywać na stałe w nasze życie, to może warto zabezpieczyć się przed ich majątkowymi skutkami.

    Orkan Aleksandra zbliża się do Polski. Co to jest orkan?

    Od wielu dni nie milkną ostrzeżenia meteorologów o zbliżającym się do Polski silnym wietrze związanym z nadchodzącym do naszych granic orkanie Aleksandra. Orkan to po prostu fachowa nazwa silnego wiatru połączonego z burzą ( wg. słownika języka polskiego PWN). Mianem klęski żywiołowej określa się natomiast między innymi zdarzenia związane z działaniem sił natury, w szczególności wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, długotrwałe występowanie ekstremalnych temperatur, osuwiska ziemi, pożary, susze, powodzie czy zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, masowe występowanie szkodników, chorób roślin lub zwierząt albo chorób zakaźnych ludzi albo też działanie innego żywiołu.

    Niska świadomość Polaków o potrzebie zawierania umów ubezpieczenia

    Niska świadomość Polaków o potrzebie zawierania umów ubezpieczenia na wypadek klęski żywiołowej wydaje się zaskakująca. Co roku słyszymy o tragicznych skutkach suszy, pożaru, powodzi czy huraganu. Mimo to nasi rodacy wciąż trwają na stanowisku, że ich to nie dotyczy. Wielu Polaków twierdzi, że przecież to, co zdarzyło się u sąsiada, wcale nie musi wydarzyć się u mnie. Nie trzeba tłumaczyć, jakże złudna jest powyższa filozofia życia. Czy rzeczywiście Polacy tak wierzą w to, że nieszczęścia zawsze ich ominą? Czy może po prostu są skąpi i wolą zamiast ubezpieczyć swój majątek, liczyć na uśmiech losu?

    Wykupienie odpowiedniej polisy jest bajecznie proste

    Wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej wcale nie jest ani trudne, ani drogie. Tym samym upadają argumenty większości Polaków o braku pieniędzy na składkę ubezpieczeniową. Pamiętajmy, że nie musimy płacić jej jednorazowo. Towarzystwa ubezpieczeniowe w walce o klienta oferują szereg udogodnień płacowych. Składka na ubezpieczenie może być rozłożona nawet na więcej niż dwie raty. Przykładowo w jednym z największych towarzystw ubezpieczeniowych składkę można rozłożyć na dwie a nawet cztery raty. Płacąc w ratach zapłacimy średnio od 9 do 37 złotych więcej niż w przypadku jednorazowej płatności. Jak widać, nie są to koszty wygórowane, a rozłożenie na raty może znacznie ułatwić ubezpieczającemu podołanie zobowiązaniu finansowemu.

    Co obejmuje ubezpieczenie?

    Przy ubezpieczaniu ważne jest by wiedzieć, co wchodzi w zakres ubezpieczenia. Ubezpieczenie nieruchomości pozwala na ochronę naszego mienia i generalnie można je zawrzeć w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Co do zasady ochroną ubezpieczeniową można więc objąć mieszkanie, dom jednorodzinny, mienie ruchome należące do osoby ubezpieczonej czy stałe elementy domu jednorodzinnego lub mieszkania. Ochroną ubezpieczeniową zostają zatem objęte mienie ruchome i elementy stałe, które znajdują się w mieszkaniu, domu jednorodzinnym, piwnicy, garażu, czy budynku gospodarczym, jeżeli znajdują się on na terenie tej samej nieruchomości co ubezpieczany dom. Pod pojęciem elementów stałych rozumie się na przykład kominki, parkiet, panele itp. Należy pamiętać, że każde z towarzystw ubezpieczeniowych dokładnie informuje, co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa gwarantowana daną polisą i w jakim zakresie.

    Jakie szkody obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?

    Co do zasad wariant podstawowy ubezpieczenia domu czy mieszkania obejmować będzie szkody powstałe w następstwie:

    • Pożaru
    • Huraganu
    • Orkanu
    • Powodzi
    • Zalania
    • Uderzenia pioruna
    • Wybuchu, implozji
    • Upadku pojazdu powietrznego
    • Uderzenia pojazdu mechanicznego
    • Gradu
    • Ciężaru śniegu lub lodu
    • Zapadania się ziemi
    • Osuwania się ziemi i lawiny

    Koszty ubezpieczenia niewygórowane

    Koszt ubezpieczenia wcale nie jest wygórowany. Koszt ubezpieczenia domu murowanego o pow. 100m2, na sumę ubezpieczenia 1 000 000, to koszt około 730 złotych rocznie przy najtańszej opcji zakupu. Przy wyborze sumy ubezpieczenia w wysokości 500 000, wartość płatności jednorazowej zmniejsza się do około 440 złotych przy najtańszej opcji zakupu. W przypadku natomiast mieszkania o pow. 70m2, koszt ubezpieczenia, przy sumie ubezpieczenia 300 000, wynosi przy płatności jednorazowej jedynie około 290 złotych przy najtańszej opcji zakupu ubezpieczenia.

    Ubezpieczyciel oceni ryzyko wystąpienia szkody

    Wybierając ubezpieczenie od klęsk żywiołowych będziemy także zmuszeni wskazać potencjalne ryzyko jej wystąpienia. Wypełniając formularze ubezpieczeniowe zostaniemy poproszeni o podanie takich informacji, jak na przykład liczna szkód w ostatnich 5 latach czy liczna powodzi, jakie wystąpiły od 1997 roku.

    Podsumowanie

    Jak mówi stare przysłowie – strzeżonego Pan Bóg strzeże. Więc zamiast liczyć na łut szczęścia i wierzyć, że klęski żywiołowe zawsze nas ominą, może lepiej ubezpieczyć się od ich nieszczęśliwych następstw.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE