- Reklama -
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeJak napisać skargę na czynność komornika?

    Jak napisać skargę na czynność komornika?

    Jednym ze środków zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym jest skarga na czynność komornika, która jednocześnie stanowi środek nadzoru sądu nad komornikiem. Skargę można złożyć zarówno na wszelkie czynności komornika, jak również na zaniechanie dokonania przez niego czynności. Skargę może złożyć strona (wierzyciel, dłużnik) lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

    Skarga na czynność komornika – wymogi formalne

    Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego, zatem powinna zawierać:

    • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    • oznaczenie rodzaju pisma;
    • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    Skarga powinna również określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również zawierać wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Do skargi należy dołączyć również dowód uiszczenia opłaty w wysokości 100 zł.

    Gdzie należy złożyć skargę na czynność komornika?

    Przepis art. 767 § 1 stanowi, że czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Zatem co do zasady, sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd rejonowy przy którym działa komornik. Jednakże wyjątkowo – w przypadku gdy np. wierzyciel wybrał komornika innego niż przewidziany według przepisów, skargę należy wnieść do sądu, który byłby właściwy według ogólnych zasad, czyli do sądu, przy którym działa ten komornik, który zgodnie z regulacją ustawową byłby właściwy miejscowo w danej sprawie.

    W jakim terminie należy wnieść skargę na czynność komornika?

    Co do zasady skargę na czynność komornika należy złożyć w sądzie w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone. Jednak, jeśli nie byłeś obecny przy takiej czynności ani nie byłeś o jej terminie zawiadomiony, to termin tygodniowy liczy się od dnia zawiadomienia albo od dnia, w którym dowiedziałeś się o tej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika czynności należy złożyć w terminie tygodniowym od dnia, w którym czynność powinna być dokonana. Skarga wniesiona do sądu po terminie zostanie odrzucona.

    W przypadku, gdy skarga została wniesiona prawidłowo z zachowaniem terminu, to odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono. Na tym etapie, komornik może jeszcze uwzględnić zarzuty skarżącego bez przekazywania sprawy na drogę sądową, o czym musi zawiadomić sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

    Podstawa prawna:
    art. 767 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE