- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeWyroku opatrzonego klauzulą wykonalności strzeż jak oka w głowie!

    Wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności strzeż jak oka w głowie!

    Jak napisać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności?

    Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności powinien zawierać:

    • miejscowość i datę sporządzenia pisma,
    • oznaczenie sądu,
    • oznaczenie stron postępowania,
    • sygnaturę akt,
    • tytuł: Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

    Przykładowy wniosek:
    Wnoszę o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi wydanemu przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy w Krakowie Wydział I Cywilny z dnia 1 lutego 2014 roku sygn. akt I C 123/123/14/K oraz doręczenie wierzycielowi tytułu wykonawczego obejmującego odpis wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności.

    Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności należy złożyć do sądu, który wydał przedmiotowy wyrok.

    Tytuł wykonawczy

    Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że przepisy ustawy stanowi inaczej. Generalnie tytuł wykonawczy (czyli np. wyrok wraz z klauzulą wykonalności) jest wydawany wierzycielowi tylko raz i to w jednym egzemplarzu. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady…

    Wydanie dalszych tytułów wykonawczych

    Jak już zostało wspomniane – tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny (np. wyrok, nakaz zapłaty itd.) opatrzony klauzulą wykonalności wierzyciel może otrzymać tylko raz w jednym egzemplarzu. Jednakże wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której wierzyciel musi przeprowadzić egzekucję na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składników części majątku tego samego dłużnika. Jeśli wierzyciel potrzebuje uzyskać dalsze tytuły wykonawcze – to powinien złożyć ponownie wniosek do sądu, który wydał np. wyrok czy nakaz zapłaty. W przypadku, gdy sąd przychyli się do wniosku, to wyda ten sam tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. Wówczas będzie to kolejny egzemplarz tytułu wykonawczego. Przy czym sąd jest zobligowany do tego, aby oznaczyć cel, któremu mają służyć dalsze tytuły wykonawcze i oznaczyć ich liczbę porządkową. W przypadku, gdy sąd postanowieniem odmówił wydania dalszych tytułów wykonawczych – przysługuje Ci zażalenie.

    Wydanie ponownego tytułu wykonawczego

    Utrata tytułu wykonawczego wiąże się z większymi formalnościami. Należy bowiem wskazać, że zgodnie z art. 794 kodeksu postępowania cywilnego, ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy. Na ponownie wydanym tytule wykonawczym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego. W postępowaniu tym sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego.

    Podstawa prawna:
    art. 793-794 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE