- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeUrząd skarbowy przyjazny podatnikom?

    Urząd skarbowy przyjazny podatnikom?

    Celem nowej ustawy ma być ułatwienie życia podatnikom. Działania urzędów skarbowych mają zostać podporządkowane zwykłemu Kowalskiemu, a pojęcie „administracji podatkowej” ma w końcu mieć jedno, a nie wiele znaczeń. Obecnie konkretny podatnik podlega pod konkretny urząd skarbowy (przypisany ze względu na miejsce zameldowania). Taki stan rzeczy ma ulec zmianie, a dzięki nowym ustaleniom rządu podatnik załatwi swoje sprawy w wybranym przez siebie urzędzie.

    Idzie nowe

    Wszelkie sprawy, które teraz trzeba załatwiać w „przydzielonym” urzędzie, będzie można załatwić w tym, który sami wybierzemy. W jaki sposób resort finansów chce to osiągnąć? Z pomocą ma przyjść nowy system informatyczny umożliwiający obsługę wszystkich działań związanych z podatkami.

    „[…] sprawę związaną z podatkami załatwimy w dowolnym urzędzie. Chcemy także, by urzędy stały się centrum obsługi, nie tylko jeśli chodzi o podatki, ale także inne daniny dla Skarbu Państwa, aby np. wydawały zaświadczenia o niezaleganiu z cłem, akcyzą, składkami dla ZUS” – mówił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister Jacek Kapica.

    Nowości planowane są również w sferze działalności gospodarczej. Zgodnie z tym, co planuje ministerstwo, wniosek o rozpoczęcie działalności będzie można złożyć w wybranym urzędzie skarbowym. Oczywiście istnieje również możliwość rejestracji działalności w rządowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dawne EDG). Co więcej, na miejscu będzie również można zasięgnąć fachowej porady na temat obowiązków, jakie niesie ze sobą własna działalności gospodarcza. Urzędnik odpowiedzialny za pomoc będzie ją świadczył przez pierwsze 18 miesięcy działalności przedsiębiorcy.

    Portal Podatkowy i przywileje podatnika

    Restrukturyzacja obejmie również Krajową Informacje Podatkową. Według ministerstwa, nie spełnia ona zadań, jakie jej powierzono. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim obsługi klienta, czyli podatnika, ale nie tylko. Jedną z największych i najbardziej obiecujących zmian ma być stworzenie bazy informacyjnej dotyczącej interpretacji indywidualnych, która ma posłużyć jako kompendium wiedzy zarówno dla podatnika, jak i urzędnika. Obecnie również można skorzystać z prawa do interpretacji indywidualnej, o którą występuje się np. telefonicznie, jednak baza wszystkich interpretacji znacznie ułatwi działania zarówno podatnikom, jak i urzędnikom. Wystarczy, że do niej sięgną, a będą wiedzieli, czy zawarte w niej interpretacje spełniają warunki ich własnych problemów podatkowych.

    Kolejną cechą Portalu Podatkowego ma być indywidualne podejście do podatnika. Każdy będzie mógł założyć własne konto i dzięki niemu kontrolować na przykład stan zobowiązań wobec urzędu skarbowego czy też ZUS-u. Oczywiście wszystkie funkcje portalu nie będą dostępne od razu. Zostaną wdrożone wraz z rozwojem całej idei ministerstwa.

    Powraca również koncepcja dobrego podatnika (tzw. podatnika autoryzowanego). Według niej podatnicy, którzy na czas wywiązują się ze zobowiązań wobec urzędów i nie zalegają z płatnościami, będą mogli cieszyć się przywilejami, których nie uświadczą ci „nieautoryzowani”. Jakie to będą przywileje, tego do końca nie wiadomo.

    Przewiduje się, że kompletna ustawa o administracji podatkowej wejdzie w życie w roku 2016, natomiast poszczególne jej elementy będą wdrażane etapami.

    Hanna Liczner – kierownik Biura Obsługi Klientów serwisu ifirma.pl

    ifirma.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE