- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeSpecjalne strefy ekonomiczne

    Specjalne strefy ekonomiczne

    Definicja i cel ustanowienia specjalnej strefy ekonomicznej

    Specjalną strefą ekonomiczną, zwaną dalej "strefą", jest wyodrębniona, niezamieszkała część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na której terenie może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych.
    Strefa może być ustanowiona w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju, w szczególności przez:

    • rozwój określonych dziedzin działalności gospodarczej;
    • rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w gospodarce narodowej;
    • rozwój eksportu;
    • zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów i świadczonych usług;
    • zagospodarowanie istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej;
    • tworzenie nowych miejsc pracy;
    • zagospodarowanie niewykorzystanych zasobów naturalnych z zachowaniem zasad równowagi ekologicznej.

    Zarząd strefą

    Zarządzającym strefą może być wyłącznie spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Skarb Państwa albo samorząd województwa posiada większość głosów, które mogą być oddane na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników.

    Pełnienia funkcji członka zarządu spółki będącej zarządzającym nie można łączyć z zatrudnieniem u przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą na terenie danej strefy, bez względu na podstawę prawną zatrudnienia. Zatrudnienia, o którym mowa, nie można podjąć w okresie roku od dnia zaprzestania pełnienia funkcji członka zarządu spółki będącej zarządzającym. Sposób wykonywania zarządu strefą przez zarządzającego określa regulamin strefy. Regulamin ten wydaje zarządzający. Zgodnie z ustawą wydanie oraz zmiana regulaminu strefy wymaga zatwierdzenia przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

    Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy

    Podstawą do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy oraz korzystania z pomocy publicznej, udzielanej zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych, jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej, zwane dalej "zezwoleniem". Zezwolenie określa przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki dotyczące w szczególności:

    • zatrudnienia przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników;
    • dokonania przez przedsiębiorcę na terenie strefy inwestycji o wartości przewyższającej określoną kwotę;
    • terminu zakończenia inwestycji.

    Zezwolenie może być udzielone, jeżeli podjęcie działalności na terenie strefy przyczyni się do osiągnięcia celów określonych w planie rozwoju strefy. Wydawany przez ministra właściwego do spraw gospodarki plan rozwoju strefy określa w szczególności cele ustanowienia strefy, działania służące osiągnięciu tych celów oraz obowiązki zarządzającego dotyczące działań zmierzających do osiągnięcia celów ustanowienia strefy i terminy wykonania tych obowiązków.

    Zezwolenia są udzielane przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Minister jest także właściwy w sprawie cofania i zmiany zezwoleń.

    Zwolnienie podatkowe

    Dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy przez osoby prawne lub osoby fizyczne są zwolnione od podatku dochodowego na zasadach określonych, odpowiednio, w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.


    Przetarg i rokowania prowadzone w celu uzyskania zezwolenia

    Ustalenie przedsiębiorców, którzy uzyskują zezwolenie, następuje w drodze przetargu lub rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.

    Sposób przeprowadzenia, zasady i warunki przetargu lub rokowań, a także kryteria oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie strefy, odrębnie w odniesieniu do każdej strefy, określa, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw gospodarki.

    Kontrola działalności gospodarczej posiadającego zezwolenie podmiotu

    Kontrolę działalności gospodarczej przedsiębiorców działających w ramach strefy wykonuje minister właściwy do spraw gospodarki. Kontrola z ramienia ministerstwa nie oznacza, że do do przedsiębiorcy nie stosuje się innych przepisów, dotyczących uprawnień właściwych organów państwa do kontroli działalności przedsiębiorców.

    Wygaśnięcie, cofnięcie lub zmiana zezwolenia

    Zezwolenie wygasa z upływem okresu, na jaki została ustanowiona strefa. Wygaśnięcie zezwolenia stwierdza także minister właściwy do spraw gospodarki wówczas, gdy wniosek w tej sprawie przedłożył przedsiębiorca. Zezwolenie może być cofnięte albo zakres lub przedmiot działalności określony w zezwoleniu może zostać ograniczony, jeżeli przedsiębiorca:

    • zaprzestał na terenie strefy prowadzenia działalności gospodarczej, na którą posiadał zezwolenie, lub
    • rażąco uchybił warunkom określonym w zezwoleniu, lub
    • nie usunął uchybień stwierdzonych w toku kontroli w terminie do ich usunięcia wyznaczonym w wezwaniu ministra właściwego do spraw gospodarki.

    Minister właściwy do spraw gospodarki może, na wniosek przedsiębiorcy, po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą oraz pod szczególnymi warunkami wskazanymi w ustawie, zmienić zezwolenie.

    Podstawa prawna

    Art. 2, art. 3, art. 6, art. 6a, art. 10, art. 12, art. 16, art. 17, art. 18, art. 19, art. 19a ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE